Tramp ABŞ səmasında naməlum pilotsuz təyyarələrin vurulmasını təklif edib
ABŞ-nin yen seçilmiş Prezidenti Donald Tramp Nyu-Cersi və Nyu-York ştatları üzərində müşahidə edilən naməlum pilotsuz uçuş aparatlarının, ölkə hakimiyyəti onlar haqqında daha ətraflı məlumat açıqlamadığı təqdirdə, vurulmasını təklif edib.
Tramp bu barədə "Truth Social" sosial şəbəkəsində yazıb.
"Ölkə boyu sirli dronlar müşahidə edilib. Bu həqiqətən hökumətimizin xəbəri olmadan baş verə bilərmi? Mən belə düşünmürəm! İctimaiyyətə indi açıqlayın! Əks halda - onları vurun!" - deyə o qeyd edib.
Ağ Evin Milli Təhlükəsizlik Şurasının strateji kommunikasiyalar üzrə koordinatoru Con Kirbi jurnalistlər üçün brifinqdə bildirib ki, Daxili Təhlükəsizlik Nazirliyi və Federal Təhqiqat Bürosu Nyu-Cersi üzərindəki pilotsuz təyyarələr məsələsi ilə məşğul olur. O qeyd edib ki, ABŞ hakimiyyəti bu problemə ciddi yanaşır.
Daha əvvəl standart həvəskar aparatlardan daha böyük olan sirli dronlar xüsusi əhəmiyyətli obyektlərin, o cümlədən Morris dairəsindəki "Picatinny Arsenal" hərbi obyektinin (silahlanma sahəsində tədqiqat və inkişafla məşğul olur) və ABŞ-nin seçilmiş Prezidenti Donald Trampın Bedminsterdəki qolf klubunun yaxınlığında müşahidə edilib.скачать dle 11.3

Трамп предложил сбивать неопознанные беспилотники в небе над США
Избранный президент США Дональд Трамп предложил сбивать неопознанные беспилотные летательные аппараты, подобные замеченным в небе над штатом Нью-Джерси и Нью-Йорком, в случае, если власти страны не раскроют более подробную информацию о них, передает Median.Az.
"По всей стране замечены таинственные дроны. Может ли это действительно происходить без ведома нашего правительства? Я так не думаю! Расскажите об этом общественности прямо сейчас! В противном случае - сбивайте их!" - написал он в социальной сети Truth Social.
Координатор по стратегическим коммуникациям в Совете национальной безопасности Белого дома Джон Кирби заявил на брифинге для журналистов, что Министерство внутренней безопасности и Федеральное бюро расследований занимаются темой беспилотников над Нью-Джерси. Он отметил, что американские власти "серьезно относятся" к этой проблеме.
Ранее загадочные дроны, которые по размеру больше, чем стандартные аппараты для любителей, были замечены вблизи объектов особой важности, включая военный "Арсенал Пикатинни" (занимается исследованиями и разработками в области вооружений) в округе Моррис и гольф-клуб избранного президента США Дональда Трампа в Бедминстере.скачать dle 11.3