Azərbaycandan turist axını 17 % artıb
Bu ilin yanvar-noyabr aylarında xarici ölkələrə gedən Azərbaycan vətəndaşlarının ümumi sayı ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 16,9 % artaraq 1 milyon 998,9 min nəfər olub.
Dövlət Statistika Komitəsinə istinadən xəbər verir ki, İrana gedənlərin sayı 33 %, Rusiyaya gedənlərin sayı 13,4 %, Gürcüstana gedənlərin sayı 13 %, Türkiyəyə gedənlərin sayı 9,9 % artıb.
Azərbaycan vətəndaşlarının 41,4 %-i Türkiyəyə, 20,6 %-i Rusiya Federasiyasına, 8,7 %-i Gürcüstana, 8,6 %-i İrana, 20,7 %-i digər ölkələrə səfər edib.
Gedənlərin 63,9 %-ini kişilər, 36,1 %-ini qadınlar təşkil edib.
11 ayda xarici ölkələrə səfər edən Azərbaycan vətəndaşlarının 69,5 %-i hava, 28,4 %-i dəmir yolu və avtomobil, 2,1 %-i isə dəniz nəqliyyatından istifadə edib.скачать dle 11.3

Турпоток из Азербайджана вырос на 17%
В январе-ноябре этого года общее число посетивших зарубежные страны граждан Азербайджана увеличилось на 16,9% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года и составило 1 млн 998,9 тыс. человек.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на Госкомстат, число посетивших Иран граждан Азербайджана увеличилось на 33%, Российскую Федерацию - на 13,4%, Грузию - на 13%, Турцию - на 9,9%.
41,4% граждан Азербайджана совершили поездку в Турцию, 20,6% - в Россию, 8,7% - в Грузию, 8,6% - в Иран, 20,7% - в другие страны.
Мужчины составили 63,9% туристов, женщины - 36,1%.
За 11 месяцев 69,5% граждан Азербайджана, посетивших зарубежные страны, воспользовались воздушным транспортом, 28,4% - железнодорожным и автомобильным транспортом, 2,1% - морским транспортом.скачать dle 11.3