Bakıda iri ticarət mərkəzi CƏRİMƏLƏNDİ
"Moskva Ticarət Mərkəzi" QSC ("Moskva" univermağı) əmək qanunvericiliyini pozduğuna görə cərimələnib.
İqtisadiyyat.az-a istinadən xəbər verir ki, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi (ƏƏSMN) yanında Dövlət Əmək Müfəttişliyi Xidməti (DƏMX) tərəfindən şirkət barəsində İnzibati Xətalar Məcəlləsinin 192.1-ci (Azərbaycan Respublikasının Əmək Məcəlləsində nəzərdə tutulmuş qaydada əmək müqaviləsi (kontraktı) hüquqi qüvvəyə minmədən işəgötürən tərəfindən fiziki şəxsləri hər hansı işlərin (xidmətlərin) yerinə yetirilməsinə cəlb edilməsinə görə) maddəsinə əsasən cərimə protokolu tərtib edilib.
Daha sonra protokol baxılması üçün Nəsimi Rayon Məhkəməsinə göndərilib. Məhkəmədə barəsində protokol tətbiq edilmiş QSC ilə bağlı müraciətə baxılıb.
Hakim Anar İbadzadənin sədrliyi ilə keçirilən prosesdə qərar elan olunub. Qərara əsasən, şirkətə inzibati tənbeh tətbiq edilib, yəni cərimə kəsilib.
Xatırladaq ki, əmək qanunvericiliyinin pozulmasına görə fiziki şəxslər 1 000 manatdan 2 000 manatadək məbləğdə, vəzifəli şəxslər 3 000 manatdan 5 000 manatadək məbləğdə, hüquqi şəxslər 20 000 manatdan 25 000 manatadək məbləğdə cərimə edilirlər.
Qeyd edək ki, "Moskva" univermağı 1998-ci ildə dövlət qeydiyyatına alınıb, nizamnamə kapitalı 1 283 758 manat, qanuni təmsilçisi isə Anar Sabir oğlu Babayevdir.скачать dle 11.3

В Баку оштрафован крупный торговый центр
ОАО "Торговый центр "Москва" (так называемый "Московский универмаг") оштрафован за нарушение трудового законодательства.
Как сообщает iqtisadiyyat.az, Государственная служба инспекции труда при Министерстве труда и социальной защиты населения составила протокол об административном правонарушении в отношении компании по статье 192.1 (привлечение работодателем физических лиц к выполнению каких-либо работ/оказанию услуг без вступления в юридическую силу трудового договора/контракта в порядке, предусмотренном Трудовым кодексом Азербайджанской Республики) Кодекса об административных проступках.
Затем протокол был направлен в Насиминский районный суд для рассмотрения. На заседании под председательством судьи Анара Ибадзаде было объявлено решение, согласно которому к ОАО было применено административное взыскание, то есть наложен штраф.
Напомним, что за нарушение трудового законодательства физические лица штрафуются на сумму от 1 000 до 2 000 манатов, должностные лица - от 3 000 до 5 000 манатов, юридические лица - от 20 000 до 25 000 манатов.
Отметим, что "Московский универмаг" был зарегистрирован в 1998 году, уставной капитал составляет 1 283 758 манатов, законным представителем является Анар Бабаев.скачать dle 11.3