Məşhur plastik cərrahların sertifikatları ləğv olunur: Ağır cəza gözlənilir
Azərbaycanda bir müddət əvvəl 50-yə yaxın estetik cərrahın saxta yollarla bu sahədə çalışması ilə bağlı gündəmə gələn məsələ daha ciddi şəkil alır.
Bakupost.az-a istinadən xəbər verir ki, artıq aidiyyəti qurumlar həmin cərrahlarla və onları sertifikasiyadan keçirən qurumun məsul şəxsləri ilə bağlı işi nəzarətə götürüblər.
Məlumata görə, həkimlərin ixtisaslarının dəyişdirilməsi, onlara sertifikatlar verilməsi məsələsində xeyli qanun pozuntularının olduğu üzə çıxıb. Yayılan xəbərlərdə qeyd olunan sertifikatların 30-50 min manat rüşvətlə əldə edilməsinə dair faktların araşdırılmasına başlanılıb.
Eyni zamanda, səhlənkarlıq, qeyri-peşəkarlıq, insanların sağlamlığına zərər vurmaqda adı daha çox hallanan şəxslərin bu sahədə fəaliyyət göstərmələri ilə bağlı icazələrinin ləğv olunması barədə qərar qəbul olunub.
O da bildirilir ki, müvafiq icazəsi olmadan bu sahədə fəaliyyət göstərən digər cərrahların aşkarlanaraq siyahısının tərtib olunması və onlar barəsində tədbir görülməsi üçün araşdırmalar davam etdirilir.
Yaxın vaxtlarda həmin siyahının tədbir görülməsi üçün müvafiq dövlət qurumuna göndəriləcəyi, həmçinin plastik cərrahiyə sahəsində sertifikatlaşdırma qaydalarının sərtləşdiriləcəyi bildirilir.скачать dle 11.3

В Азербайджане аннулируют сертификаты ряда известных пластических хирургов
Как сообщает bakupost.az, соответствующие органы уже взяли под контроль дело в отношении этих хирургов и ответственных лиц учреждения, выдавшего им сертификаты.
Согласно информации, выявлены многочисленные нарушения закона в вопросах изменения специализации врачей и выдачи им сертификатов. Начато расследование фактов получения указанных сертификатов за взятки в размере 30-50 тысяч манатов.
Также принято решение об аннулировании разрешений на деятельность лиц, чьи имена чаще всего упоминаются в связи с халатностью, непрофессионализмом и нанесением вреда здоровью людей.
Продолжается расследование для выявления и составления списка других хирургов, работающих в этой области без соответствующего разрешения, для принятия мер в их отношении.
В ближайшее время этот список будет направлен в соответствующий государственный орган, а также будут ужесточены правила сертификации в области пластической хирургии.