Əsgərlərlə görüşlərə müvəqqəti məhdudiyyət qoyuldu: Məktəblərdə də qapanma gözlənilir? (AÇIQLAMA)
Azərbaycanın Müdafiə və Səhiyyə nazirlikləri qış mövsümündə havanın temperaturunun enməsi ilə əlaqədar birgə məlumat yayıblar.
Məlumatda bildirilir ki, son günlər ölkədə soyuq hava şəraiti səbəbindən mövsümi respirator virus infeksiyalarına yoluxma hallarının artması ehtimalı olduğu üçün adaptasiya dövründə olan gənc əsgərlərin sağlamlığının qorunması məqsədilə hərbi hissələrdə onlarla görüşlərə müvəqqəti məhdudiyyət qoyulub.
Yenidən virus yayılma ehtimalı varmı? Bu məhdudiyyət orta və ali məktəblərə, uşaq bağçalarına da şamil oluna bilərmi?
Səhiyyə Nazirliyinin Media və kommunikasiya şöbəsindən oxu.az-ın sorğusuna cavab olaraq bildirilib ki, hazırda virus yayılması ilə bağlı heç bir təhlükə yoxdur.
"Müdafiə Nazirliyindən mövsümlə əlaqədar daxil olan müraciət əsasında birgə məlumat yayımlanıb", - deyə açıqlamada bildirilir.
Öz növbəsində Elm və Təhsil Nazirliyinin Mətbuat Xidməti də məsələ ilə bağlı oxu.az-ın sorğusuna cavab olaraq belə bir məsələnin gündəmdə olmadığını vurğulayıb.
"Belə bir məsələ aktual deyil. Hərbi hissədə əsgərlər gün ərzində birlikdə yaşayırlar, yeyirlər və s. Ona görə də onlar müəyyən qədər qapalı şəraitdə sayılırlar. Tələbə və şagirdlərlə isə bu, belə deyil. Onlar dərsdən çıxıb yenə də evə gedirlər. Qapalı məkanda qalmırlar", - deyə açıqlamada bildirilir.
Qeyd edək ki, qış mövsümündə soyuqdəymə və qrip kimi virus infeksiyaları geniş yayılır. Həkimlər xüsusilə risk qrupuna daxil olan uşaqların, yaşlıların və xroniki xəstəlikləri olanların qorunması üçün profilaktik tədbirlərə əməl etməyi tövsiyə edirlər.скачать dle 11.3

Введены временные ограничения на встречи с солдатами: ожидается ли закрытие школ? (ЗАЯВЛЕНИЕ)
Министерства обороны и здравоохранения Азербайджана выпустили совместное заявление в связи с понижением температуры воздуха в зимний период.
В сообщении говорится, что в связи с холодной погодой в последние дни в стране существует вероятность увеличения случаев заражения сезонными респираторными вирусными инфекциями. Поэтому в целях защиты здоровья новобранцев, находящихся в период адаптации, в воинских частях временно введены ограничения на встречи с ними.
Существует ли вероятность нового распространения вируса? Могут ли эти ограничения распространяться и на детские сады, средние и высшие учебные заведения?
В ответ на запрос Oxu.Az в отделе медиа и коммуникаций Минздрава сообщили, что в настоящее время нет никакой угрозы распространения вируса.
"Совместное заявление было сделано на основании сезонного обращения, поступившего из Министерства обороны", - говорится в сообщении.
В свою очередь пресс-служба Министерства науки и образования также подчеркнула, что такой вопрос не стоит на повестке.
"Этот вопрос неактуален. Солдаты в воинской части живут вместе в течение дня, едят и т.д. Поэтому они считаются находящимися в относительно изолированных условиях. Со студентами и школьниками это не так. После занятий они возвращаются домой, они не изолированы", - говорится в заявлении.
Отметим, зимой широко распространены вирусные инфекции, такие как простуда и грипп. Врачи рекомендуют соблюдать профилактические меры, особенно для защиты детей, пожилых людей и людей с хроническими заболеваниями, входящих в группу риска.скачать dle 11.3