Alimlər uzun illər istifadə müddəti olan almaz akkumulyator yaradıblar
Bristol Universiteti və Britaniya Atom Enerjisi Agentliyinin tədqiqatçıları karbon-14 radioaktiv izotopu əsasında unikal almaz batareyası hazırlayıblar. Yeni enerji mənbəyi minlərlə il davam edə bilər və müxtəlif tətbiqlər üçün perspektivlər açır.
“Report” xəbər verir ki, tədqiqatın nəticələri Böyük Britaniya Atom Enerjisi Təşkilatının (UK Atomic Energy Authority - UKAEA) saytında yerləşdirilib.
Batareya, radiokarbon analizində istifadəsi ilə tanınan izotop olan karbon-14-ün radioaktiv çürüməsindən istifadə edir. Almaz strukturu çürümə zamanı sərbəst buraxılan sürətli elektronları tutur və Günəş panellərinin işığı enerjiyə çevirdiyi kimi onları elektrik enerjisinə çevirir.
Batareyanın təkmilləşmiş inkişafı nüvə sintezi tədqiqatları nəticəsində hazırlanmış texnologiyalardan istifadə ilə mümkün olub. Alimlər almaz yetişdirmək üçün xüsusi qurğu da yaradıblar.
“Almaz batareyalar cihazlara daimi enerji təminatı üçün səmərəli üsul təqdim edir. Süni brilyantlar karbon-14-dən təhlükəsiz istifadəyə imkan verir”, - layihə rəhbəri Sara Klark bildirib.
Yeni enerji mənbələrindən istifadə üçün ən perspektivli sahələrdən biri səhiyyədir. Bu batareyalar göz implantları, eşitmə cihazları və kardiostimulyatorlar kimi cihazlara enerji verə bilər, onların dəyişdirmə ehtiyacını minimuma endirir və xəstə yükünü azaldır.
Bundan əlavə, almaz batareyaları ekstremal mühitlərdə, məsələn, kosmosda və ya batareyanın dəyişdirilməsinin mümkün olmadığı yerlərdə istifadə oluna bilər və bununla da cihazların ömrünü əhəmiyyətli dərəcədə uzadır.
Alimlərin fikrincə, almaz akkumulyatorlar elektrik enerjisinin uzunmüddətli, təhlükəsiz və ekoloji cəhətdən təmiz saxlanmasını təmin edərək, enerjidə inqilab olacağını vəd verir.скачать dle 11.3

Ученые создали алмазную батарею со сроком службы в тысячи лет
Исследователи из Университета Бристоля и Британского агентства атомной энергии разработали уникальную алмазную батарею на основе радиоактивного изотопа углерода-14. Новый источник энергии способен работать тысячи лет, открывая перспективы для множества применений.
Результаты исследования размещены на сайте UK Atomic Energy Authority (UKAEA).
Батарея использует радиоактивный распад углерода-14, изотопа, известного своим применением в радиоуглеродном анализе. Алмазная структура улавливает быстрые электроны, выделяемые при распаде, и преобразует их в электричество — аналогично тому, как солнечные панели преобразуют свет в энергию.
Разработка батареи стала возможной благодаря применению технологий, разработанных в рамках исследований в области термоядерного синтеза. Ученые также создали специальную установку для выращивания алмаза.
"Алмазные батареи предлагают эффективный способ обеспечения постоянного питания устройств. Искусственно созданные алмазы позволяют безопасно использовать углерод-14" — сообщила Сара Кларк, руководитель проекта.
Одним из наиболее перспективных направлений использования новых источников энергии является медицина. Эти батареи могут питать биосовместимые устройства, такие как глазные импланты, слуховые аппараты и кардиостимуляторы, минимизируя необходимость их замены и снижая нагрузку на пациентов.
Кроме того, алмазные батареи могут использоваться в экстремальных условиях, например, в космосе или в местах, где замена батарей невозможна, что позволяет значительно увеличить срок эксплуатации устройств.
По словам ученых, алмазные батареи обещают стать революцией в энергетике, обеспечивая долгосрочное, безопасное и экологичное хранение электроэнергии.скачать dle 11.3