COP29-da Azərbaycan mediasında yayımlanan xəbər və reportajların sayı açıqlanıb
COP29-da mediada 60 min-ə yaxın link yaradılıb, bunlardan 42 minə yaxını azərbaycandilli, 10 600-dən çoxu rusdilli, 7 300-ə yaxını ingilisdilli media subyektlərində dərc edilib.
Bu barədə Audiovizual Şura və Medianın İnkişafı Agentliyi BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəfləri Konfransının 29-cu sessiyasının - COP29-un Azərbaycan mediasında və sosial mediada işıqlandırılma vəziyyəti ilə bağlı birgə məlumat yayıb.
Məlumatda qeyd edilir ki, BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasının keçirildiyi iki həftə ərzində informasiya agentlikləri, onlayn və çap mediası subyektləri hazırladıqları materialların böyük hissəsini COP29-a həsr edib, ayrı-ayrı günlərdə istehsal olunmuş xəbərlərin 60 faizini sammitlə bağlı materiallar təşkil edib.
2024-cü il noyabrın 11-dən 23-dək mediada mövzu ilə əlaqədar 60 minə yaxın link yaradılıb, bunlardan 42 minə yaxını azərbaycandilli, 10 600-dən çoxu rusdilli, 7 300-ə yaxını ingilisdilli media subyektlərində dərc edilib.
COP29-la bağlı materialların işıqlandırılması zamanı xüsusilə informasiya agentlikləri məlumat bazasını formalaşdıran əsas mənbəyə çevrilib. Agentliklərin hər biri tərəfindən tədbir pavilyonuna 10-a yaxın jurnalist və fotomüxbir cəlb edilərək çoxsaylı qonaqlarla müsahibələr təşkil olunub, yüzlərlə görüş və müzakirələr haqqında informasiyalar və geniş reportajlar hazırlanıb.
Xarici mediada COP29-la bağlı informasiya manipulyasiyasına cəhdlərin olduğu nəzərə alınaraq, sammitlə bağlı yüzlərlə vacib məlumat informasiya agentlikləri tərəfindən 3 dildə təqdim edilib. Bəzi media subyektlərinin rəhbərlərinin COP29-un əhəmiyyəti barədə məqalə və açıqlamaları öz təşəbbüsləri ilə dünya mediasında işıqlandırılıb.
Telekanallar COP29 barədə materialların hazırlanmasını xüsusi prioritet kimi müəyyənləşdirərək tədbirin işıqlandırılmasına 60-dan çox çəkiliş qrupu ayırıb. Bəzi günlərdə, xüsusilə liderlər konfransı günlərində isə çəkiliş qruplarının sayı daha da çox olub.
Aparılmış monitorinqlərin nəticələri göstərir ki, ümumölkə televiziya kanalları 2024-cü il noyabrın 10-24-də ümumilikdə müxtəlif məzmunlu 5344 material - xüsusi reportajlar hazırlayıb, xarici nümayəndə heyətlərindən, dövlət və hökumət başçılarından müsahibələr, süjetlər, canlı bağlantılar və s. yayımlayıb.
Televiziya kanalları xəbər və xüsusi reportajlarla yanaşı, COP29 tədbirinin bu və ya digər aspektlərini yerli və xarici ekspertlərin iştirakı ilə ayrı-ayrı müzakirə və təhlil proqramlarında da gündəmdə saxlayıb, geniş müzakirələr təşkil ediblər.
Ümumilikdə, AzTV-də 1234, "Real" TV-də 900, "AnewZ" TV-də 840, "ARB24" TV-də 759, CBC TV-də 429, ATV-də 326, İTV-də 321, "Xəzər" TV-də 295, "Space" TV-də 149, ARB TV-də 91 material yayımlanıb.
Azərbaycan kanallarında COP29 tədbirinin işıqlandırılması tamaşaçılar tərəfindən də maraqla qarşılanıb. Belə ki, televiziya auditoriyasının həcminin araşdırılması ilə məşğul olan "MARSA LTD" şirkətinin məlumatına əsasən, COP29 günlərində Azərbaycan televiziya kanallarına orta hesabla gündəlik baxış sayı 5 milyon 336 min nəfər olub. Ümumi orta baxış isə 7 milyon 888 min nəfər təşkil edib.скачать dle 11.3

Азербайджанские медиа за время COP29 представили около 60 000 материалов о конференции
В Азербайджанских медиа за время работы COP29 было опубликовано около 60 000 материалов о конференции, из них около 42 000 были опубликованы на азербайджанском, более 10 600 - на русском и 7 300 - на английском языках.
Об этом сообщает Median.Az со ссылкой на совместное заявление Аудиовизуального совета и Агентства развития медиа.
В отдельные дни тематика COP29 охватывала до 60% всех новостей, опубликованных азербайджанскими медиа.
Азербайджанские информационные агентства стали основным источником информации о Бакинской климатической конференции. Каждое агентство направило около 10 журналистов и фотокорреспондентов в павильон мероприятия, которые проводили многочисленные интервью с гостями столицы, готовили репортажи и статьи о сотнях встреч и широко освещали дискуссии.
Учитывая попытки манипуляции информацией о COP29 в зарубежных медиа, информационные агентства освещали реалии конференции на трех языках. Статьи и заявления некоторых руководителей медиасубъектов Азербайджана о значимости COP29 освещались в мировых медиа.
Телеканалы также уделяли приоритетное внимание подготовке материалов о COP29. В целом мероприятие освещали более 60 съемочных групп местных телеканалов. В дни, когда проводились встречи и мероприятия высокого уровня, в том числе с участием мировых лидеров, телеканалы увеличивали число съемочных групп.
Результаты проведенных мониторингов показывают, что с 10 по 24 ноября 2024 года местные телеканалы подготовили в общей сложности 5 344 материала о COP29 - специальные репортажи, интервью с иностранными делегатами, главами государств и правительств, сюжеты, прямые эфиры и т.д.
Телеканалы также держали различные аспекты мероприятия COP29 в повестке отдельных дискуссионных и аналитических программ, куда приглашались местные и зарубежные эксперты.
В общей сложности AzTV представил зрителям 1 234 материала, REAL TV - 900, AnewZ TV - 840, ARB24 TV - 759, CBC TV - 429, ATV - 326, ITV - 321, Xəzər TV - 295, Space TV - 149, ARB TV - 91.
Климатическая конференция COP29 также вызвала большой интерес азербайджанских зрителей. Согласно данным компании MARSA, занимающейся исследованием объема телевизионной аудитории, азербайджанские телеканалы в дни COP29 просмотрели в среднем 5 336 000 человек в сутки. Общее среднее число просмотров составило 7 888 000 человек.скачать dle 11.3