Dünyanın ən yaşlı insanı müəyyən edildi
Netu bu statusu noyabrın 26-da britaniyalı Con Tinnisvudun ölümündən sonra alıb. Tinnisvud 112 yaşında idi, Netunun isə yaşı 112 yaş 52 gündür. O, 1912-ci ildə doğulan sonuncu insandır. Netu uzun illərdir sahilyanı Seara əyalətində, Apuyare bələdiyyəsində yaşayır. Kişi, demək olar ki, bütün həyatı boyu əkinçiliklə məşğul olub. Netu 1994-cü ildə dul qalıb, lakin onun hələ də böyük ailəsi var: altı övladı, 22 nəvəsi, 15 nəticəsi və üç kötücəsi. Netu uzunömürlülüyünün sirrinin onu əhatə edən yaxşı insanlar və həmişə ailə və dostlar dairəsində qalmaq istəyi olduğunu bildirib.
"LongeviQuest" təşkilatının məlumatına görə, indi planetin ən yaşlı beş kişisi arasında üç braziliyalı var. Netudan sonra ikinci ən yaşlı kişi 111 yaşlı Jozinu Levinu Ferreyra, 110 yaşlı Primu Olivyeri isə ilk beşliyi tamamlayıb. Avstraliyalı 111 yaşlı Ken Uiks və meksikalı İlario Orosko Lemus üçüncü və dördüncü yerdədirlər.

30.11.2024 13:57 1 419
Нету получил этот статус после смерти британца Джона Тиннисвуда 26 ноября. Тиннисвуду было 112 лет, Нету сейчас 112 лет и 52 дня. Он последний живой мужчина, родившийся в 1912 году. Нету много лет живет в прибрежном штате Сеара, в муниципалитете Апуяре.
Долгожитель в течение многих десятилетий занимался сельским хозяйством, с раннего детства собирал урожай и ухаживал за скотом. Жена Нету умерла еще в 1994 году, однако у бразильца до сих пор большая семья - шестеро детей, 22 внука, 15 правнуков и трое праправнуков. По словам Нету, секрет его долгой жизни в том, что он окружен хорошими людьми, а его близкие всегда рядом.
По данным организации LongeviQuest, в пятерку старейших мужчин на планете теперь входят трое жителей Бразилии. Вторым самым старым мужчиной после Нету стал 111-летний Жозину Левину Феррейра, а 110-летний Приму Оливьери замыкает пятерку. 111-летние Кен Уикс из Австралии и Иларио Ороско Лемус из Мексики занимают третье и четвертое места.