28.11.2024 12:14 1 347
Ukrayna "PEACE in Ukraine" ("Ukraynada Sülh") investisiya layihəsi vasitəsilə Dünya Bankından təxminən 5 milyard dollar alıb.
Bu barədə Ukraynanın Baş naziri Denis Şmıqal "Telegram" kanalında məlumat verib.
"Ukrayna "PEACE" layihəsi çərçivəsində Ukrayna Dünya Bankından 4,8 milyard dollar alıb. Bu, bankın tarixində ən böyük investisiya layihəsidir ki, islahatların həyata keçirilməsi, sosial və təhsil sahələri, səhiyyə, kənd təsərrüfatı məhsulları istehsalçıları, eləcə də bərpa layihələrində dövlətimizə dəstək məqsədilə həyata keçirilir", - deyə Şmıqal qeyd edib.
Onun sözlərinə görə, 2022-ci ilin fevral ayından etibarən Dünya Bankının mexanizmləri vasitəsilə artıq 50 milyard dollara yaxın vəsait cəlb edilib.
Ukrayna Maliyyə Nazirliyinin "Telegram" kanalında qeyd etdiyi kimi, bu yardımın alınması ABŞ-nin 1,6 milyard dollar məbləğində qrantı və inkişaf üzrə digər tərəfdaşların vəsaitləri sayəsində mümkün olub. 4,8 milyard dollar kredit əsas sosial və humanitar xərclərin ödənilməsinə yönəldiləcək.скачать dle 11.3

Украина получила почти 5 млрд долларов от Всемирного банка
Украина получила почти 5 млрд долларов от Всемирного банка по линии инвестиционного проекта PEACE in Ukraine.
Об этом сообщил премьер-министр Украины Денис Шмыгаль в Telegram-канале.
"Украина получила 4.8 млрд долларов от Всемирного банка в рамках проекта PEACE. Это крупнейший в истории банка инвестиционный проект, начатый для поддержки нашего государства в реализации реформ, социальной и образовательной сферы, здравоохранения, агропроизводителей, а также проектов восстановления", - отметил премьер.
По его словам, с февраля 2022 года через механизмы Всемирного банка было привлечено уже почти 50 млрд долларов.
Как отмечает Минфин Украины в Telegram-канале, получение этой помощи стало возможным благодаря гранту США в размере 1.6 млрд долларов и средств от других партнеров по развитию. Кредит в размере 4.8 млрд долларов будет направлен на покрытие основных социальных и гуманитарных расходов.скачать dle 11.3