Prezident İlham Əliyev bir sıra ölkə rəhbərlərini təbrik edib (YENİLƏNİB)
Prezident İlham Əliyev Timor-Leste Demokratik Respublikasının Prezidenti Coze Ramuş-Hortaya təbrik məktubu göndərib.
"Hörmətli cənab Prezident, Timor-Leste Demokratik Respublikasının milli bayramı - Müstəqilliyin Elan Edilməsi Günü münasibətilə Sizə və Sizin simanızda bütün xalqınıza ən səmimi təbriklərimi çatdırıram.
Son dövrdə Azərbaycan ilə Timor-Leste arasında dostluq münasibətlərinin dinamik inkişafı məmnunluq doğurur. Keçən il Azərbaycana səfəriniz ikitərəfli əlaqələrimizin tarixində yeni səhifə açmışdır.
İnanıram ki, bu il diplomatik əlaqələrin qurulmasının 20 illiyini qeyd edən Azərbaycan ilə Timor-Leste arasındakı dostluq münasibətləri daha da inkişaf edəcək, çoxtərəfli təsisatlarda əməkdaşlığımız bundan sonra da uğurla davam edəcək.
Bu bayram günündə Sizə möhkəm cansağlığı, xoşbəxtlik, işlərinizdə müvəffəqiyyətlər, dost xalqınıza daim əmin-amanlıq firavanlıq arzulayıram".
Prezident İlham Əliyev, həmçinin, Mavritaniya İslam Respublikasının Prezidenti Məhəmməd uld Şeyx əl-Qazuaniyə də məktub ünvanlayıb.
"Hörmətli cənab Prezident, Mavritaniya İslam Respublikasının milli bayramı - Müstəqillik Günü münasibətilə Sizi və bütün xalqınızı öz adımdan və Azərbaycan xalqı adından ürəkdən təbrik edirəm.
COP29-da iştirak etmək üçün Azərbaycana səfərinizi məmnunluqla xatırlayıram.
İnanıram ki, Azərbaycan-Mavritaniya münasibətlərinin dostluq məcrasında inkişafı, həm ikitərəfli, həm də çoxtərəfli təsisatlarda səmərəli əməkdaşlığımızın davam etdirilməsi yolunda bundan sonra da birgə səylər göstərəcəyik.
Bu bayram günündə Sizə ən xoş arzularımı çatdırır, dost xalqınıza daim əmin-amanlıq və rifah diləyirəm".
Prezident İlham Əliyev Albaniya Respublikasının Prezidenti Bayram Beqaya təbrik məktubu ünvanlayıb.
"Hörmətli cənab Prezident, Albaniya Respublikasının milli bayramı münasibətilə Sizə və Sizin simanızda bütün xalqınıza öz adımdan və Azərbaycan xalqı adından ən səmimi təbriklərimi və xoş arzularımı çatdırıram.
Xoş ənənələr üzərində qurulan dövlətlərarası əlaqələrimizin, qarşılıqlı inam və dəstəyə əsaslanan tərəfdaşlığımızın möhkəmlənməsi və yeni məzmunla zənginləşməsi məmnunluq doğurur. Eyni zamanda, beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində səmərəli əməkdaşlığımızı xüsusi qeyd etmək istərdim. Fəal siyasi dialoqumuz bütün sahələrdə birgə fəaliyyətimizi daha da genişləndirmək üçün yaxşı zəmin yaradır.
Son dövr ərzində həyata keçirilmiş ali səviyyəli qarşılıqlı səfərlər dövlətlərarası əlaqələrimizin və əməkdaşlığımızın inkişafına yeni təkan verib.
Əminəm ki, Azərbaycan-Albaniya dostluq münasibətlərini inkişaf etdirmək və möhkəmləndirmək, ikitərəfli və çoxtərəfli qaydada işbirliyimizi dərinləşdirmək yolunda birgə səylərimizi bundan sonra da ardıcıl şəkildə davam etdirəcəyik.
Bu əlamətdar gündə Sizə möhkəm cansağlığı, xoşbəxtlik, işlərinizdə uğurlar, dost Albaniya xalqına daim əmin-amanlıq və rifah arzulayıram".скачать dle 11.3

Президент Ильхам Алиев поздравил руководителей ряда стран (ОБНОВЛЕНО)
Президент Азербайджана Ильхам Алиев направил поздравительное письмо мавританскому коллеге Мухаммеду Ульд шейху аль-газуани.
От своего имени и от имени народа Азербайджана сердечно поздравляю Вас и весь Ваш народ по случаю национального праздника - Дня независимости Исламской Республики Мавритания.
С удовлетворением вспоминаю Ваш визит в Азербайджан для участия в COP29.
Верю, что мы и впредь будем прилагать совместные усилия на пути развития азербайджано-мавританских отношений в русле дружбы, продолжения сотрудничества как на двусторонней основе, так и в рамках многосторонних институтов.
В этот праздничный день выражаю Вам наилучшие пожелания, желаю Вашему дружественному народу постоянного благополучия и процветания".
Кроме того, глава нашего государства поздравил президента Демократической Республики Тимор-Лесте Жозе Рамуша-Орте:
Передаю Вам и в Вашем лице всему Вашему народу самые искренние поздравления по случаю национального праздника - Дня провозглашения независимости Демократической Республики Тимор-Лесте.
Динамичное развитие в последнее время дружественных отношений между Азербайджаном и Тимор-Лесте вызывает удовлетворение. Ваш прошлогодний визит в Азербайджан открыл новую страницу в истории наших двусторонних отношений.
Верю, что дружественные отношения между Азербайджаном и Тимор-Лесте, отмечающих в этом году 20-летие установления дипломатических отношений, будут развиваться, наше сотрудничество в многосторонних институтах будет и впредь успешно продолжаться.
В этот праздничный день желаю Вам крепкого здоровья, счастья, успехов в делах, Вашему дружественному народу - постоянного благополучия и процветания".
Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев направил поздравительное письмо албанскому коллеге Байраму Бегаю.
От своего имени и от имени народа Азербайджана передаю Вам и в Вашем лице всему Вашему народу самые искренние поздравления и наилучшие пожелания по случаю национального праздника Республики Албания.
Укрепление и обогащение новым содержанием построенных на добрых традициях наших межгосударственных отношений, партнерства, основанного на взаимном доверии и поддержке, вызывают удовлетворение. В то же время хотел бы особо отметить наше эффективное сотрудничество в рамках международных организаций. Наш активный политический диалог создает хорошую основу для дальнейшего расширения совместной деятельности во всех сферах.
Совершенные за последнее время взаимные визиты на высшем уровне придали новый импульс развитию наших межгосударственных связей и сотрудничества.
Уверен, что мы и впредь будем последовательно продолжать наши совместные усилия на пути развития и укрепления азербайджано-албанских дружественных отношений, углубления взаимодействия в двустороннем и многостороннем порядке.
В этот знаменательный день желаю Вам крепкого здоровья, счастья, успехов в делах, дружественному народу Албании - постоянного благополучия и процветания".скачать dle 11.3