"Kartdan-karta" üsulu ilə işləyən daha 258 sahibkar cəzalandırılıb
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidməti Bakı şəhərində iaşə və pərakəndə ticarət fəaliyyəti ilə məşğul olan daha 258 vergi ödəyicisinə maliyyə sanksiyaları tətbiq edib.
Bu barədə İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidməti məlumat yayıb.
Bildirilib ki, pərakəndə ticarət və iaşə obyektlərində nağd pul hesablaşmaları qaydalarının pozulması, istifadəsi məcburi olan obyektlərdə POS-terminalların quraşdırılmaması və nağdsız ödənişlərin qəbulundan imtina hallarının qarşısının alınması məqsədilə vergi nəzarəti tədbirlərini davam etdirilir.
Nəzarət tədbirləri nəticəsində indiyədək 258 pərakəndə ticarət və iaşə obyektlərində ödənişlərin POS-terminal deyil, kartdan-karta köçürmə əməliyyatları vasitəsilə həyata keçirilməsinə şərait yaradılması halları aşkarlanıb. Həmçinin araşdırmalar zamanı 40-a yaxın sahibkarlıq subyektində POS-terminalların quraşdırılmadığı halları müəyyənləşdirilib. Həmin sahibkarlıq subyektləri ilə bağlı protokollar tərtib olunub və maliyyə sanksiyalarının tətbiqi barədə qərarlar qəbul edilib.
Xatırladaq ki, POS-terminalların quraşdırılması məcburi olan obyektlərdə onların quraşdırılmaması və nağdsız ödənişlərin qəbulundan imtina edilməsinə görə, vergi ödəyicisinə təqvim ili ərzində belə hallara birinci dəfə yol verildikdə 1 000 manat, ikinci dəfə yol verildikdə 3 000 manat, üç və daha çox dəfə yol verildikdə isə 6 000 manat məbləğində maliyyə sanksiyası tətbiq olunur.
"Nağdsız vəsaitin qəbulu yalnız POS-terminal vasitəsilə həyata keçirilməli və bu zaman vətəndaşlara POS-terminalın qəbzi ilə yanaşı nəzarət-kassa aparatının çeki də təqdim edilməlidir. "İstehlakçıların hüquqlarının müdafiəsi haqqında" Qanuna uyğun olaraq POS-terminalların quraşdırılması, "Elektron ticarət haqqında" Qanuna əsasən isə istehlakçıların elektron ödəniş etmək imkanının yaradılması vergi ödəyicilərinin birbaşa vəzifələrinə aiddir", - deyə məlumatda qeyd olunub.скачать dle 11.3

ГНС оштрафовала еще 258 налогоплательщиков за операции "с карты на карту"
Ведомство продолжает проводить контрольные мероприятия, чтобы пресечь случаи проведения безналичных платежей в объектах розничной торговли и общепита путем перевода с карты на карту (card to card), а не через POS-терминалы. За последние дни в ходе проверок в Баку были выявлены факты нарушений в 258 таких объектах. Нарушения задокументированы, применены соответствующие финансовые санкции. Также в ходе проверок установлено около 40 случаев отсутствия POS-терминалов у субъектов предпринимательства. В отношении них составлены протоколы и приняты решения о применении финансовых санкций.
Отметим, что за неустановку POS-терминалов или отказ принимать безналичную оплату через них в течение календарного года предусмотрены крупные финансовые санкции: при первом нарушении - 1 000 манатов, при втором - 3 000 манатов, при трех и более нарушениях - 6 000 манатов.
"Прием безналичных средств должен осуществляться только через POS-терминалы. При этом гражданам наряду с чеком POS-терминала должен предоставляться и чек контрольно-кассового аппарата. Установка POS-терминалов в соответствии с законом "О защите прав потребителей" и создание возможности для потребителей осуществлять электронные платежи согласно закону "Об электронной торговле" относятся к прямым обязанностям налогоплательщиков", - говорится в сообщении.