Toy baş tutmasa, nişanda verilən qızıllar geri qaytarılmalıdır? - Ali Məhkəmənin mövqeyi
Nişan mərasimində nişanlanan qıza hədiyyə verilən qızıl-zinət əşyaları toy baş tutmadığı halda bağışlama müqaviləsi kimi deyil, əsassız varlanma kimi qiymətləndirilir.
Bu barədə Ali Məhkəmənin konkret iş üzrə qəbul etdiyi qərarında göstərilib.
İşin hallarından görünür ki, 01.06.2022-ci il tarixdə cavabdeh ilə iddiaçının oğlu arasında nişan mərasimi keçirilib, toy mərasimi və nikahın bağlanması 25 iyun 2022-ci il tarixə planlaşdırılıb. İddiaçı tərəfindən cavabdehə toy hədiyyəsi kimi qızıl-zinət əşyaları verilib, lakin nikah baş tutmayıb, münasibətlər pozulub. Bundan sonra iddiaçı tərəfindən cavabdehə nişanlanma mərasimində verilmiş qızıl-zinət əşyalarının geri tələb edilməsi ilə bağlı məhkəməyə müraciət edib.
Aşağı instansiya məhkəmələri qızıl-zinət əşyalarının iddiaçı tərəfindən cavabdehə toy hədiyyəsi kimi bağışlandığını qətnaməsində qeyd etsə də, toyun baş tutmaması halını nəzərə almayıb. Ona görə qızıl-zinət əşyalarının cavabdehdə qalmasına qərar verilib.
Lakin iş üzrə yekun məhkəmə instansiyası olaraq Ali Məhkəmə hesab edib ki, hazırkı iddianın hüquqi əsasını Mülki Məcəllənin 673-cü maddəsi təşkil etmir. Belə ki, nişan mərasimində nişanlanan oğlan və ya onun valideynləri tərəfindən nişanlanan qıza verilən hədiyyələr, o cümlədən qızıl-zinət əşyaları gələcəkdə rəsmi nikahın baş tutacağı ümidi ilə verilir. Gələcəkdə rəsmi nikah baş tutmazsa, əldəetmə sonradan aradan qalxmış əsasa söykənmiş olur. Sözügedən iş üzrə iddia tələbi rəsmi nikahın baş tutmaması, yəni nişanlanmanın rəsmi nikahın bağlanması ilə nəticələnməməsi ilə əlaqədar nişanlanma mərasimində verilmiş qızıl-zinət əşyalarının tələbi ilə əlaqədardır.
Ali Məhkəmə qeyd edib ki, iddianın hüquqi əsası kimi qızıl-zinət əşyaları əldəetmə ilə əlaqədar varlanmanın sonralar aradan qalxmış əsasa söykənməsi, əsassız varlanma nəticəsində əldə edilənləri qaytarma vəzifəsi ilə əlaqədar Azərbaycan Respublikasının Mülki Məcəlləsinin 1091 və 1092-ci maddələri nəzərdən keçirilə bilər. Nəzərə almaq lazımdır ki, bağışlamadan imtina üçün əsasların olmaması bağışlanmış əşya hesabına varlanmanın sonradan aradan qalxmış əsasa söykənməsi əsası ilə hədiyyənin geri tələb edilməsini istisna etmir.
Buna görə də məhkəmə iddiaçının şikayətini təmin edib və qızıl-zinət əşyalarının cavabdehdən alınması barədə qərar qəbul olunub.скачать dle 11.3

Что делать с подарками от жениха, если свадьба не состоялась? Верховный суд принял важное решение
Верховный суд Азербайджана установил важный прецедент в семейном праве. Согласно решению суда по конкретному делу, золотые украшения, подаренные невесте на церемонии помолвки, в случае несостоявшейся свадьбы квалифицируются не как договор дарения, а как неосновательное обогащение.
1 июня 2022 года между ответчицей и сыном истца состоялась церемония помолвки, а свадьба и заключение брака были запланированы на 25 июня того же года. Истец подарил ответчице золотые украшения в качестве свадебного подарка, однако брак так и не был заключен, отношения были разорваны. После этого истец обратился в суд с требованием вернуть золотые украшения, подаренные на церемонии помолвки.
Суды низших инстанций в своем решении отметили, что золотые украшения были подарены истцом ответчице в качестве свадебного подарка, но не учли факт несостоявшейся свадьбы. Поэтому было принято решение оставить золотые украшения у ответчицы.
Однако Верховный суд, как окончательная судебная инстанция по данному делу, посчитал, что правовую основу данного иска составляет не статья 673 Гражданского кодекса. Подарки, в том числе золотые украшения, подаренные невесте женихом или его родителями на церемонии помолвки, даются в надежде на будущий официальный брак. Если в будущем официальный брак не состоится, приобретение будет основываться на впоследствии отпавшем основании.
Верховный суд отметил, что в качестве правового основания иска могут рассматриваться статьи 1091 и 1092 Гражданского кодекса Азербайджанской Республики, связанные с обязанностью возврата полученного в результате неосновательного обогащения. Необходимо учитывать, что отсутствие оснований для отказа от дарения не исключает требования возврата подарка на основании того, что обогащение за счет подаренной вещи впоследствии отпало.
Поэтому суд удовлетворил жалобу истца и принял решение об изъятии золотых украшений у ответчицы.
Данное решение Верховного суда Азербайджана устанавливает важный прецедент в области семейного права. Теперь подарки, врученные на помолвке, в случае расторжения помолвки будут считаться неосновательным обогащением и подлежат возврату. Это решение может существенно повлиять на будущую судебную практику по подобным делам.скачать dle 11.3