Azərbaycanda bəzi deputatlara mənzil VERİLİB
Sentyabrda səlahiyyətləri başa çatmış VI çağırış (2000-2024-cü illər) Milli Məclisin bəzi deputatlarına mənzil verilib.
Modern.az saytının əldə etdiyi məlumatı deputatların özləri də təsdiqləyiblər. Lakin mənzil alan deputatlar təbrikləri qəbul etsələr də, bu mövzuda danışmağa həvəs göstərməyiblər.
Araşdırma zamanı bu məsələyə dair digər maraqlı məlumatlar da ortaya çıxıb. Məlum olub ki, VI çağırış Milli Məclisin bəzi deputatları mənzil almaq təklifindən imtina ediblər. Bunu onunla əsaslandırıblar ki, yaşayış şəraitləri kifayət qədər yaxşı olduğundan yeni mənzilə ehtiyacları yoxdur.
Amma mənzilləri olan bəzi deputatlar yeni evə də "yox" deyə bilməyib və bunun üçün məktub yazaraq, əlavə yaşayış sahəsinə sahibləniblər.
Beləliklə də yeni mənzil alanlar arasında həm evi olanlar, həm də buna ehtiyac duyanlar var.
Qeyd edək ki, Milli Məclisin əvvəlki çağırışlarında da deputatlara mənzillər verilib.
Xatırladaq ki, "Azərbaycan Respublikası Milli Məclisi deputatının statusu haqqında" Qanuna əsasən, deputatlar mənzillə təmin oluna bilərlər.
Sözügedən qanunun 26-cı maddəsində deyilir:
"Bakı və Sumqayıt şəhərlərində, habelə Abşeron rayonunun hüdudlarında mənzili olmayan deputata səlahiyyət müddətində xidməti mənzil, bu mümkün olmadıqda yaşayış xərclərinin ödənilməsi üçün Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin müəyyən etdiyi qaydada və məbləğdə pul təminatı verilir. Bakı və Sumqayıt şəhərlərində, habelə Abşeron rayonunun hüdudlarında daimi yaşayan və mənzil şəraitinin yaxşılaşdırılmasına ehtiyacı olan deputatın mənzil şəraiti Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyində nəzərdə tutulmuş qaydada yaxşılaşdırılır. Deputatın daimi yaşadığı yer telefonla təchiz edilir".скачать dle 11.3

Некоторым депутатам Милли Меджлиса предоставлены квартиры
Некоторым депутатам Милли Меджлиса VI созыва (2020-2024 годы), полномочия которых истекли в сентябре, были предоставлены квартиры.
Как сообщает modern.az, данную информацию подтвердили сами парламентарии. Получившие квартиры депутаты принимали поздравления, однако не проявили желания обсуждать эту тему.
Появились и другие интересные подробности по этому вопросу. Выяснилось, что часть депутатов Милли Меджлиса VI созыва отказались от предложения получить квартиру. Они обосновали это тем, что их жилищные условия достаточно хорошие и в новом жилье они не нуждаются.
Однако некоторые парламентарии, уже имеющие квартиры, не смогли отказаться от нового жилья и, написав заявление, получили дополнительную жилплощадь.
Таким образом, среди получивших новые квартиры есть как те, у кого уже было жилье, так и те, кто в нем нуждался.
Отметим, что и в предыдущих созывах Милли Меджлиса депутатам выделялись квартиры.
Напомним, что согласно закону "О статусе депутата Милли Меджлиса Азербайджанской Республики", парламентарии могут быть обеспечены жильем.
В статье 26 указанного закона говорится:
"Депутату, не имеющему жилья в городах Баку и Сумгайыт, а также в пределах Абшеронского района, на срок полномочий предоставляется служебное жилье, а при невозможности этого - денежное обеспечение для оплаты жилищных расходов в порядке и размере, установленном Милли Меджлисом Азербайджанской Республики (АР). Жилищные условия депутата, постоянно проживающего в городах Баку и Сумгайыт, а также в пределах Абшеронского района и нуждающегося в их усовершенствовании, улучшаются в порядке, предусмотренном законодательством АР. Место постоянного проживания депутата оборудовано телефоном".скачать dle 11.3