BCM Benyamin Netanyahu və Yoav Qalantın həbsinə order verdi
Beynəlxalq Cinayət Məhkəməsi (ICC) İsrailin Baş naziri Benyamin Netanyahu və sabiq müdafiə naziri Yoav Qalantı Qəzzada mümkün hərbi cinayətlər törətməkdə ittiham edərək həbslərinə order verib.
-ın TASS-a istinadən xəbərinə görə, bu barədə Beynəlxalq Cinayət Məhkəməsinin yaydığı press-relizdə bildirilib.
Sənəddə qeyd edildiyinə görə, Beynəlxalq Cinayət Məhkəməsinin Məhkəməyə qədər Palatası yekdilliklə Roma Nizamnaməsinə uyğun olaraq, İsrailin etirazlarını rədd edən iki qərar qəbul edib.
"Netanyahu və Qalantın Fələstin ərazisində törədilmiş mümkün hərbi cinayətlər və insanlığa qarşı cinayətlər ittihamı ilə həbsinə order verilib", - deyə press-relizdə bildirilib.
Bundan əlavə, HƏMAS-ın hərbi qanadının komandiri Məhəmməd Deyfin də həbsinə order verilib.
Lakin İsrail ordusu hələ avqust ayında məlumat vermişdi ki, Deyf iyulun 13-də İsrailin Qəzza zolağının Xan-Yunis şəhərinə endirdiyi zərbə nəticəsində məhv edilib.скачать dle 11.3

МУС выдал ордера на арест Биньямина Нетаньяху и Йоава Галанта
Международный уголовный суд (МУС) выдал ордера на арест Биньямина Нетаньяху и Йоава Галанта за предполагаемые военные преступления в Газе.
Об этом сообщает Median.Az со ссылкой на пресс-релиз МУС.
Как отмечается в документе, "палата предварительного производства МУС единогласно вынесла два решения, отклоняющие возражения со стороны Израиля, поданные в соответствии с Римским статутом.
"Выдан ордер на арест Нетаньяху и Галанта за предполагаемые военные преступления и преступления против человечности, совершенные на территории Палестины", - говорится в пресс-релизе.
Кроме того, ордер на арест выдан и на командующего военным крылом ХАМАС Мухаммеда Дейфа.
При этом армия Израиля сообщила еще в августе, что Дейф был ликвидирован в результате израильского удара 13 июля по городу Хан-Юнис в секторе Газа.скачать dle 11.3