İqlim dayanıqlılığı üçün Bakı İnsan İnkişaf Təşəbbüsünün əsas sütunü açıqlanıb
Səhiyyə və ekoloji savadlılığın artırılması İqlim dayanıqlılığı üçün Bakı İnsan İnkişaf Təşəbbüsünün əsas sütunlarındandır.
"Report" xəbər verir ki, bunu COP29-un baş danışıqçısı, xarici işlər nazirinin müavini Yalçın Rəfiyev tədbir çərçivəsində təşkil olunmuş "İqlim dayanıqlılığı üçün Bakı İnsan İnkişaf Təşəbbüsü" mövzusunda birgə iclasda bildirib.
"Səhiyyə və ekoloji savadlılığın təhsilin əsas məqsədinə çevrilməsi, məktəb infrastrukturunun dayanıqlı, davamlı olmasını təmin etmək üçün təhsilin yaşıllaşdırılması İqlim Dayanıqlılığı üçün İnsan İnkişafı üzrə Bakı Təşəbbüsünün əsas sütunlarından biridir. BMT-nin Elm, Təhsil və Mədəniyyət üzrə ixtisaslaşmış qurumu UNESCO ilə əməkdaşlıq çərçivəsində bu təşəbbüs məktəb proqramlarını, müəllim hazırlığını və təhsil potensialını yaşıllaşdıracaq. Bu səyin bir hissəsi olaraq, təşəbbüs Beynəlxalq Tələbə Qiymətləndirmə Proqramı (PISA) kimi ekoloji savadlılıq metrikalarının inkişafını da dəstəkləyəcək" - o vurğulayıb.скачать dle 11.3

Медицинская и экологическая грамотность названы основой Бакинской инициативы для климатической устойчивости
18.11.2024 21:58 1 302
Повышение медицинской и экологической грамотности является одним из главных приоритетов Бакинской инициативы человеческого развития для климатической устойчивости.
Как сообщает Report, об этом заявил главный переговорщик COP29, заместитель министра иностранных дел Ялчын Рафиев на совместном заседании, посвященном этой инициативе.
Он сказал, что экологизация образования, интеграция здравоохранения и экологической грамотности в образовательные программы, являются важными направлениями Бакинской инициативы человеческого развития.
"В сотрудничестве с ЮНЕСКО эта инициатива поможет адаптировать школьные программы, подготовку педагогов и образовательные ресурсы к экологическим вызовам. В рамках этих усилий инициатива также поддержит разработку метрик экологической грамотности, таких как Международная программа по оценке образовательных достижений учащихся (PISA)", - отметил Рафиев.скачать dle 11.3