Slovakiya Prezidenti: İstənilən ölkə iqlim dəyişikliyi problemi qarşısında çox kiçikdir
Slovakiya iqlim dəyişikliyi ilə mübarizə məsələlərində birliyə nail olmağa çalışır və “yaşıl keçid”də fəal iştirak edir.
“Report” xəbər verir ki, bunu Slovakiya Prezidenti Peter Pelleqrini Bakıda keçirilən COP29 iqlim konfransı çərçivəsində bildirib.
"Biz 1990-cı illə müqayisədə emissiyaları 50 faiz azaltmışıq. Plan və hədəfimiz 2030-cu ilə qədər bu emissiyaları 55 faiz azaltmaqdır", - o vurğulayıb.
Prezident qeyd edib ki, konfrans çərçivəsində çoxsaylı tərəflərlə əməkdaşlıq etmək imkanı var: "Düşünürəm ki, hamı bu tədbirdə iştirak etməlidir, çünki hər bir ölkə sahəsindən asılı olmayaraq iqlim dəyişikliyi problemi qarşısında çox kiçikdir", - Prezident bildirib.
P.Pelleqrini həmçinin COP29-un təşkilindən məmnunluğunu ifadə edərək, Bakıda çox müsbət atmosfer hiss etdiyini söyləyib.скачать dle 11.3

Президент Словакии: Любая страна слишком мала перед проблемой изменения климата
Словакия стремится добиться единства в вопросах борьбы с изменениями климата и активно участвует в зеленом переходе.
Об этом журналистам сказал президент Словакии Петер Пеллегрини на полях климатической конференции COP29 в Баку.
"Мы сократили выбросы по сравнению с 1990 годом на 50%. Наши планы и цель - сократить их до 2030 года на 55%", - подчеркнул он.
Президент отметил, что в рамках конференции есть возможность сотрудничества со множеством сторон: "Я думаю, что все должны участвовать в данном событии, поскольку любая страна слишком мала перед этой проблемой [изменения климата], и неважно, какая у нее площадь", - сказал президент.
Пеллегрини также выразил удовлетворение организацией СОР29, заявив, что чувствует очень позитивную атмосферу в Баку.скачать dle 11.3