Azad olunmuş ərazilərə 4 ildə dövlət büdcəsindən 8,6 milyard ABŞ dolları investisiya qoyulacaq
Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı çərçivəsində 2025-2028-ci illərdə Qarabağa və Şərqi Zəngəzura 8,6 milyard ABŞ dolları dəyərində dövlət investisiyasının yatırılması güman edilir.
Bu barədə İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin “Qarabağ və Şərqi Zəngəzura investisiya” mövzusunda “İslahat icmalı”nda qeyd olunub.
2024-cü ildə isə qeyd edilən ərazilərə 2,8 milyard ABŞ dolları dəyərində investisiya yatırılması planlaşdırılır.
Qeyd edək ki, 2020-2023-cü ildə dövlət büdcəsindən Qarabağa və Şərqi Zəngəzura 7,1 milyard ABŞ dolları dəyərində investisiya ayrılıb.

Госинвестиции в освобожденные территории в 2025-2028гг составят $8,6 млрд
Государственные инвестиции в 2025-2028гг на проекты в Карабахе и Восточном Зангезуре предусмотрены на уровне 8,6 млрд долларов США.
Как сообщает Report, об этом говорится в "Обзоре реформ" Центра анализа экономических реформ и коммуникаций.
По данным центра, в 2024 году инвестиции на такие проекты в рамках I Госпрограммы Великого возвращения предусмотрены на уровне 2,8 млрд долларов.
В 2020-2023гг из госбюджета Азербайджана на восстановление освобожденных территорий было направлено 7,1 млрд долларов.скачать dle 11.3