Lənkəranda Veravulçay daşıb: Torpaq yuyulub, təsərrüfatlara ziyan dəyib
APA xəbər verir ki, sel səbəbindən rayonun Vilvan kəndində 10-a yaxın ailənin yaşadığı evlər üçün təhlükəli vəziyyət yaranıb, eləcə də sel suları sakinlərin təsərrüfatlarına xeyli ziyan vurub.
Təbii fəlakət nəticəsində meyvə bağlarını, istilikxanaları sel aparıb, bəzi yerlərdə torpaq yuyulub.
Ərazidə yaranan vəziyyətlə bağlı Lənkəran Rayon Su Meliorasiya İdarəsi tərəfindən həyətyanı sahələrə baxış keçirilib. Mövcud vəziyyət nəzərdən keçirilib və əraziyə ağır texnikalar cəlb olunub. İdarənin mütəxəssisi Ayıq Əliyev bildirib ki, ötən il də idarə tərəfindən çayda məcradəyişmə işləri görülüb, lakin yağıntının çox olması işlərinə ziyan vurub.
Qeyd edək ki, bu günə kimi Veravulçayın Vilvan və Veravul kəndlərindən keçən hissəsində sağ və sol sahilində 2 800 poqonometr uzunluğunda betondan mühafizə divarı tikilib.скачать dle 11.3

В Лянкяранском районе разлилась река Веравулчай
Как сообщает АПА, из-за селевых потоков в селе Вильван возникла опасная ситуация для домов, в которых проживают около 10 семей, также паводковые воды нанесли значительный ущерб хозяйствам жителей.
В результате стихийного бедствия были затоплены фруктовые сады и теплицы.
В связи с ситуацией Лянкяранское районное управление водной мелиорации провело осмотр приусадебных участков. Рассмотрена текущая ситуация на территории и привлечена тяжелая техника. Специалист управления Айыг Алиев отметил, что в прошлом году структура также проводила работы по изменению русла реки, но обильные осадки нанесли ущерб их работе.
Отметим, что на сегодняшний день на участке реки Веравулчай, проходящем через села Вильван и Веравул, построена бетонная защитная стена длиной 2 800 погонных метров на правом и левом берегах.скачать dle 11.3