300 minlik dələduzluq edən sabiq məktəb direktoru ilə bağlı QƏRAR
Bakı Apellyasiya Məhkəməsində məktəb direktoru vəzifəsində çalışmış 1966-ci il təvəllüdlü Samirə Əkbərovanın barəsindəki hökmdən verilən apellyasiya şikayəti üzrə məhkəmə iclası başa çatıb.
Pravda.az-ın əldə etdiyi məlumata görə, hakim Qədim Babayevin sədrliyi ilə keçirilən prosesdə qərar elan olunub.
Qeyd edək ki, S.Əkbərovanın barəsində Cinayət Məcəlləsinin 178.3.2-ci (Külli miqdarda dələduzluq) maddəsi ilə ittiham irəli sürülüb. İttihama görə, S.Əkbərova müxtəlif illərdə Bakıda 44 saylı, Abşeron rayonunda isə 5 saylı məktəblərin direktoru olub.
O, 44 saylı məktəbdə direktor işlədiyi vaxtda Arzu adlı tanışına onu paytaxtda məktəblərin birinə direktor təyin etdirəcəyini vəd edərək 150 min manat alıb. Bundan sonra o, həmin qadına birgə uşaq bağçası açmaq adı ilə vəd verərək yenidən 150 min manat alaraq ələ keçirib.
Daha sonra isə Abşeron rayon Mehdiabad qəsəbə 5 saylı orta məktəbə rəhbərlik etdiyi vaxt S.Əkbərova digər şəxsə övladının Rusiyada aldığı diplomu nazirlikdə təsdiqlədəcəyini vəd edərək altı min manat alıb.
Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsinin hökmü ilə S.Əkbərova 7 il müddətinə azadlıqdan məhrum edilib. Bundan başqa, ona qarşı mülki iddia da təmin edilib. Hökmdə sabiq direktordan 300 min manatın alınaraq zərərçəkmiş şəxsə ödənilməsi qeyd edilib.скачать dle 11.3

Суд вынес решение по делу экс-директора школы, осужденной за мошенничество на 300 000 манатов
В Бакинском апелляционном суде завершилось заседание по апелляционной жалобе на приговор Самире Акберовой (1966 г.р.), работавшей директором школы.
Как сообщает pravda.az, решение было объявлено на процессе под председательством судьи Гадима Бабаева.
Отметим, что С.Акберовой предъявлено обвинение по статье 178.3.2 (мошенничество, совершенное с причинением крупного ущерба) Уголовного кодекса Азербайджанской Республики.
Согласно обвинительному заключению, С.Акберова в разные годы занимала должность директора школ №44 Баку и №5 Абшеронского района. В бытность руководителем первого учебного заведения, она, пообещав своей знакомой, некоей Арзу, содействие в назначении ее на пост директора одной из столичных школ, получила от нее 150 000 манатов. После этого С.Акберова пообещала этой женщине совместно открыть детский сад, за что взяла у нее еще столько же.
Позднее, уже будучи директором средней школы № 5 поселка Мехдиабад Абшеронского района, С.Акберова, пообещав другому человеку помочь с подтверждением в соответствующем ведомстве диплома, полученного его ребенком в России, получила от него 6 000 манатов.
Бакинский суд по тяжким преступлениям приговорил С.Акберову к 7 годам лишения свободы. Кроме того, был удовлетворен выдвинутый против нее гражданский иск. В приговоре указано изъять у бывшего директора 300 000 манатов и передать их потерпевшему лицу.скачать dle 11.3