Almaniyadan Ukraynaya növbəti YARDIM
Almaniya Kiyevə təhvil verilən silahların siyahısını yeniləyib. Siyahıya bir "IRIS-T SLM" və bir "IRIS-T SLS" hava hücumundan müdafiə sistemi, 8 "Leopard 1A5" tankı, 20 "Marder" piyada döyüş maşını (IFV) və "AIM-9L" idarə olunan raketləri daxildir. Həmçinin, pilotsuz təyyarələrin çatdırılması da planlaşdırılır.
TASS-a istinadən xəbər verir ki, bu barədə məlumat Almaniya hökumətinin rəsmi saytında dərc olunub.
Yeni paketin tərkibinə "Sea Sparrow" idarə olunan raketləri, 6 ədəd "Panzerhaubitze 2000" özüyeriyən artilleriya qurğusu, "Leopard 1" və "Leopard 2" tankları, eləcə də "Marder" piyada döyüş maşınları üçün döyüş sursatı daxildir. Bundan əlavə, "IRIS-T SLM" sisteminə aid raketlər, dörd ədəd MRAP zirehli texnikası, 24 min ədəd 155 mm kalibrli artilleriya mərmisi və 30 "Vektor" kəşfiyyat aparatı da bu siyahıya daxildir.
Təslim üçün "AIM-9L" idarə olunan raketləri, 4 min ədəd hücum pilotsuz aparatı, 361 "Songbird" kəşfiyyat PUA-sı, iki "TRML-4D" radar stansiyası, 42 min ədəd 40 mm-lik mərmi və qış geyimləri hazırlanır.скачать dle 11.3

Германия поставит Украине управляемые ракеты и ударные беспилотники
Германия спустя почти месяц обновила перечень переданных Украине вооружений, в него вошли среди прочего по одной системе ПВО IRIS-T SLM и IRIS-T SLS, 8 танков Leopard 1A5, 20 боевых машин пехоты (БМП) Marder, в процессе подготовки поставка управляемых ракет (УР) AIM-9L, а также беспилотников.
Как передает Median.Az со ссылкой на ТАСС, это следует из списка военной помощи ВС Украины, опубликованного на сайте правительства федеративной республики.
Новый пакет также включает в себя управляемые ракеты (УР) Sea Sparrow, 6 самоходных артиллерийских установок Panzerhaubitze 2 000, боеприпасы для танков Leopard 1, Leopard 2 и БМП Marder, ракеты для IRIS-T SLM, 4 бронемашины MRAP, 24 000 артиллерийских снарядов калибра 155 мм, 30 разведывательных беспилотников Vector.
В процессе подготовки к поставке находятся управляемые ракеты AIM-9L, 4 000 ударных беспилотников и 361 разведывательный БПЛА Songbird, две радиолокационные станции TRML-4D, 42 000 снарядов калибра 40 мм, зимняя одежда.скачать dle 11.3