Fransadan geriyə addım: Martinikdə qiymətlər endirildi
Fransa hökuməti Martinikdə baş verən etirazlardan sonra adada ərzaq qiymətlərini 20 faizə qədər endirmək məcburiyyətində qalıb.
bu barədə Humanite.fr portalına istinadən xəbər verib.
Öz növbəsində Martinikdə xalq etirazlarına rəhbərlik edən şəxslərdən biri, Xalqların və Resursların Mühafizəsi İttifaqı təşkilatının lideri Rodriq Petito məlumatı təsdiq edib.
Bununla belə, Rodriq Petito hesab edir ki, ərzaq qiymətlərindən həyata keçirilən endirim yüksək qiymətlər fonunda yenə də qeyr-kafi qiymətləndirilməlidir.
"Belə ki, 20 faiz endirim fonunda, adada qiymətləri hazırda Fransadan 40 faiz yüksəkdir. Biz fransalı nazirlərdən Martinikə gəlmələrini və tələblərimizi dinləməyi xahiş edirik", - deyə Rodriq Petito vurğulayıb.
Qeyd edək ki, Karib dənizi hövzəsində yerləşən və Fransaya aid olan Martinikdə mütəmadi nümayişlər keçirilir. Etirazların əsas səbəbləri iqtisadi, sosial və irqi bərabərsizlikdir. Əhali, həmçinin Fransanın adalarda həyata keçirdiyi müstəmləkəçi və ekspansionist hərəkətlərindən qəzəblidir.скачать dle 11.3

Франция пошла на уступки после массовых протестов на Мартинике
Французское правительство было вынуждено снизить цены на продукты питания на острове Мартиника на 20% после серии массовых протестов, сообщает Median.Az со ссылкой на портал humanite.fr.
Информацию подтвердил один из лидеров народных волнений, глава организации "Союз защиты народов и ресурсов" Родриг Петито. Однако, по его мнению, снижение цен на 20% все еще недостаточно на фоне высокой стоимости жизни на острове.
"Даже с учетом 20-процентного снижения, цены на Мартинике сейчас на 40% выше, чем во Франции. Мы просим французских министров приехать на Мартинику и выслушать наши требования", - подчеркнул Петито.
Мартиника, расположенная в бассейне Карибского моря и принадлежащая Франции, регулярно становится ареной демонстраций и протестов. Основными причинами недовольства населения являются экономическое и социальное неравенство, а также колониальная и экспансионистская политика Франции на островах.скачать dle 11.3