Şəhidin həyat yoldaşını öldürən şəxs yenidən hakim qarşısında
Xızıda qardaşının arvadını boğub öldürməkdə təqsirləndirilən Taleh Qurbanovun cinayət işi üzrə ibtidai istintaq yenidən yekunlaşıb.
Pravda.az-ın əldə etdiyi məlumata görə, cinayət işi Sumqayıt Ağır Cinayətlər Məhkəməsinə göndərilib.
İş hakim Nahid Mirzəyevin sədrliyi ilə araşdırılacaq.
Öldürülən Ləman Qurbanova 2022-ci ilin sentyabrında Ermənistanın təxribatının qarşısını alarkən şəhid olmuş kapitan Saleh Qurbanovun həyat yoldaşı olub. Ləman Qurbanovanı öldürməkdə təqsirləndirilən Taleh Qurbanov şəhidin qardaşıdır.
Hadisə mayın 13-də saat 18 radələrində Xızı rayonu, Giləzi qəsəbəsində yerləşən fərdi yaşayış evlində qeydə alınıb.
Həmin gün 1999-cu il təvəllüdlü Ləman Qurbanovanın ölməsinə dair rayon prokurorluğuna məlumat daxil olub.
Aparılmış araşdırmalarla 1984-cü il təvəllüdlü Taleh Qurbanovun qohumu Ləman Qurbanovanı boğaraq qəsdən öldürməsinə əsaslı şübhələr müəyyən edilib.
İş üzrə şübhəli şəxs qismində saxlanılan Taleh Qurbanov hadisədən sonra könüllü olaraq istintaqa təslim olub.
Daha əvvəl Sumqayıt Ağır Cinayətlər Məhkəməsində hakim Hafiz Əliyevin sədrliyi ilə baxılan iş zərərçəkmişin hüquqi varisinin vəsatəti əsasında yenidən araşdırılması üçün ibtidai istintaqa göndərilib. Zərərçəkmiş Ləman Qurbanovanın hüquqi varisi (atası) cinayətin xuliqanlıq məqsədilə törədildiyini əsas gətirərək onun ağırlaşdırılması vəsatətini verib. Məhkəmə hüquqi varisin vəsatətini qəbul edərək işin yenidən araşdırılması üçün ibtidai istintaqa göndərilməsini təmin edib.скачать dle 11.3

Обвиняемый в убийстве жены брата-шехида снова предстанет перед судом
Завершено предварительное расследование уголовного дела в отношении Талеха Гурбанова, обвиняемого в убийстве жены брата-шехида в Хызынском районе.
Как сообщает рravda.az, дело направлено в Сумгайытский суд по тяжким преступлениям и будет рассматриваться под председательством судьи Нахида Мирзоева.
Убитая Ляман Гурбанова была женой капитана Салеха Гурбанова, погибшего в сентябре 2022 года при предотвращении провокации со стороны Армении. Подсудимый является братом шехида.
Убийство произошло вечером 13 мая 2023 года около 18:00 в частном доме в поселке Гилязи Хызынского района.
В тот же день в Хызынскую районную прокуратуру поступила информация о смерти Ляман Гурбановой (1999 г.р.).
В ходе следствия было установлено, что Талех (1984 г.р.) умышленно задушил свою невестку. Мужчина после произошедшего явился в полицию с повинной. Он был задержан.
Ранее уголовное дело, рассматриваемое в Сумгайытском суде по тяжким преступлениям под председательством судьи Хафиза Алиева, было возвращено на повторное расследование на основании ходатайства правопреемника потерпевшей.
Правопреемник (отец) потерпевшей Ляман Гурбановой подал ходатайство об ужесточении обвинения, мотивируя это тем, что преступление было совершено из хулиганских побуждений. Суд удовлетворил ходатайство.скачать dle 11.3