Fransa və Əlcəzairdən Azərbaycana heyvan məhsullarının gətirilməsinə məhdudiyyət qoyuldu
Fransa və Əlcəzairin bəzi ərazilərdən Azərbaycana bütün növ diri iri və xırdabuynuzlu heyvanların gətirilməsinə müvəqqəti məhdudiyyət tətbiq olunub.
Qeyd olunub ki, Ümumdünya Heyvan Sağlamlığı Təşkilatının (WOAH) rəsmi məlumatlarına əsasən, Fransa Respublikasının Overn-Rona-Alplar regionunda blutanq, Əlcəzair Xalq Demokratik Respublikasının Tizi-Uzu əyalətində dabaq, Qərdaya, Blida, Batna, Tizi-Uzu, Cicəl, Bumerdes, Büyura, Becaya, Mədiya, Mila əyalətlərində isə nodulyar dermatit xəstəliyi qeydə alınıb.
Azərbaycan ərazisinin qeyd olunan yoluxucu xəstəliklərdən qorunması üçün zonalaşma prinsipi nəzərə alınmaqla, Overn-Rona-Alplar regionunda xəstəlik baş vermiş təsərrüfatdan 150 km radiusda olan məsafədən bütün növ diri iri və xırdabuynuzlu heyvanların, dəvələrin, həmçinin onlara aid genetik materialların idxalına, Tizi-Uzu əyalətində xəstəlik baş vermiş təsərrüfatdan 10 km radiusda olan məsafədən çütdırnaqlı heyvanların (iri və xırdabuynuzlu heyvanlar, donuz, dəvə və s.), habelə onlara aid xammal və məhsulların idxalına və tranzit daşınmasına, Qərdaya, Blida, Batna, Tizi-Uzu, Cicəl, Bumerdes, Büyura, Becaya, Mədiya, Mila əyalətlərində xəstəlik baş vermiş təsərrüfatın 50 km radiusda olan məsafədən bütün növ diri iribuynuzlu heyvanların və onlara aid genetik materialların idxalına WOAH-nin "Quruda yaşayan heyvanların sağlamlıq Məcəlləsi"nə uyğun olaraq müvəqqəti məhdudiyyət tətbiq olunub.
Eyni zamanda nəzarət tədbirlərinin gücləndirilməsi məqsədilə qeyd olunan inzibati ərazi vahidlərindən gələn, yaxud tranzitlə keçib respublikamıza daxil olan, habelə respublika ərazisindən tranzitlə digər ölkələrə gedən nəqliyyat vasitələri ilə bağlı müvafiq tədbirlərin görülməsi üçün Dövlət Gömrük Komitəsinə müraciət olunub.скачать dle 11.3

Азербайджан ввел запрет на ввоз скота из ряда регионов Франции и Алжира
Азербайджан вводит ограничения на ввоз всех видов живого крупного и мелкого рогатого скота из ряда регионов Франции и Алжира.
Об этом сообщили в Агентстве пищевой безопасности Азербайджана (АПБА).
Решение принято в связи с неблагополучной эпизоотической ситуацией по ряду опасных заболеваний животных в этих странах.
Согласно официальным данным Всемирной организации здравоохранения животных (WOAH), во французском регионе Овернь-Рона-Альпы зарегистрированы случаи блутанга, в алжирской провинции Тизи-Узу - сибирской язвы, а в провинциях Гардая, Блида, Батна, Тизи-Узу, Джиджель, Бумердес, Буира, Беджая, Медеа и Мила - нодулярного дерматита.
Для защиты территории Азербайджана от заноса этих болезней, с учетом принципа зонирования, вводятся следующие ограничения:
- запрет на импорт из хозяйств в радиусе 150 км от очага блутанга в Овернь-Рона-Альпы всех видов живого крупного и мелкого рогатого скота, верблюдов и их генетического материала;
- запрет на ввоз и транзит парнокопытных животных (крупного и мелкого рогатого скота, свиней, верблюдов и др.), а также сырья и продукции от них из хозяйств в радиусе 10 км от очага сибирской язвы в Тизи-Узу;
- запрет на импорт живого крупного рогатого скота и его генматериала из хозяйств в радиусе 50 км от очагов нодулярного дерматита в Гардае, Блиде, Батне, Тизи-Узу, Джиджеле, Бумердесе, Буире, Беджае, Медее и Миле.
Ограничения введены в соответствии с требованиями Кодекса здоровья наземных животных WOAH. АПБА также обратилось в Государственный таможенный комитет для усиления контроля над транспортными средствами, прибывающими из указанных регионов или следующими транзитом через Азербайджан.скачать dle 11.3