BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının, Kioto Protokolunun və Paris Sazişinin Katibliyi ilə Anlaşma Memorandumu təsdiqlənib
10.10.2024 20:12 1 224
2024-cü il sentyabrın 4-də Bakı şəhərində və 2024-cü il sentyabrın 9-da Bonn şəhərində imzalanmış “Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının, Kioto Protokolunun və Paris Sazişinin Katibliyi arasında məlumat mübadiləsi haqqında Anlaşma Memorandumu” təsdiq edilib.
APA xəbər verir ki, Prezident İlham Əliyev bununla bağlı müvafiq fərman imzalayıb.
Bu Fərmanın 1-ci hissəsində göstərilən Anlaşma Memorandumu qüvvəyə mindikdən sonra Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasının (COP29), Kioto Protokolunun Tərəflər Görüşünün 19-cu sessiyasının və Paris Sazişinin Tərəflər Görüşünün 6-cı sessiyasının müəyyən edilmiş Prezidenti (President-Designate) onun müddəalarının həyata keçirilməsini təmin etməli, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi Anlaşma Memorandumunun qüvvəyə minməsi üçün zəruri olan dövlətdaxili prosedurların yerinə yetirildiyi barədə Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının, Kioto Protokolunun və Paris Sazişinin Katibliyinə bildiriş göndərməlidir.скачать dle 11.3

Утвержден Меморандум о взаимопонимании с Секретариатом Рамочной конвенции ООН по изменению климата, Киотского протокола и Парижского соглашения
10.10.2024 20:12 1 245
Утвержден «Меморандум о взаимопонимании между Правительством Азербайджанской Республики и Секретариатом Рамочной конвенции Организации Объединенных Наций по изменению климата, Киотского протокола и Парижского соглашения», подписанный 4 сентября 2024 года в городе Баку и 9 сентября 2024 года в городе Бонн.
Как сообщает апа, соответствующий указ подписал Президент Ильхам Алиев.
После вступления в силу Меморандума о взаимопонимании, изложенного в части 1 настоящего Указа, назначенный президент (President-Designate) 29-й сессии Конференции Сторон Рамочной конвенции Организации Объединенных Наций по изменению климата (COP29), 19-й сессии встречи сторон Киотского протокола и 6-й сессии встречи сторон Парижского соглашения должен обеспечить выполнение его положений, Министерство иностранных дел Азербайджанской Республики должно направить в Секретариат Рамочной конвенции Организации Объединенных Наций по изменению климата, Киотского протокола и Парижского соглашения уведомление о выполнении внутригосударственных процедур, необходимых для вступления в силу Меморандума о взаимопониманиискачать dle 11.3