Odessada həbs edilən gəmidəki Azərbaycan vətəndaşları ölkəmizə təxliyə olunublar
Azərbaycanın Ukraynadakı səfirliyinin dəstəyi ilə Ukrayna ərazisində həbs edilən Kamerun bayrağı altında üzən gəminin azərbaycanlı heyəti təxliyə olunub.
Azərbaycanın Ukraynadakı səfirliyindən AZƏRTAC-a bildirilib ki, sentyabrın 6-da səfirliyin konsulluq şöbəsinin fövqəladə hallar üçün nəzərdə tutulmuş qaynar xəttinə müraciət daxil olub. Məlum olub ki, bir aydan artıq Odessanın "Reniy" dəniz ticarət limanında Kamerun bayrağı altında üzən "Usko Shipping" şirkətinə məxsus "Usko Mfu" adlı ticarət gəmisi sözügedən limanda saxlanılaraq dənizə çıxması Ukrayna hökuməti tərəfindən məhdudlaşdırılıb. Gəmidə 12 nəfərdən ibarət heyətin xidmət apardığı, onlar arasında 7 nəfərin (bir nəfər gəmi kapitanı) Azərbaycan Respublikası vətəndaşı olduğu müəyyənləşib.
Səfirlik dərhal Azərbaycan vətəndaşlarının təxliyəsi üçün təxirəsalınmaz işlər görüb. Bu xüsusda Azərbaycanla Ukrayna arasında 1997-ci il martın 24-də Kiyev şəhərində imzalanmış Konsulluq Konvensiyasının müvafiq bəndləri rəhbər tutularaq vətəndaşlarımızın təxliyəsi istiqamətində Ukrayna dövlət qurumları ilə yazışmalara başlanılıb.
İlkin olaraq, Ukrayna Dövlət Sərhəd Xidmətindən vətəndaşların ölkəyə daxil olması ilə bağlı tətbiq edilən məhdudiyyət aradan qaldırılıb. Habelə səfirlik tərəfindən "Reniy" dəniz ticarət limanının rəhbərliyi və Ukrayna Xarici İşlər Nazirliyi qarşısında müvafiq görüşlərin keçirilməsi üçün vəsatət qaldırılıb. Səfirlik tərəfindən atılan müvafiq addımlar nəticəsində oktyabrın 4-də vətəndaşlarımızın təxliyə edilməsi üçün razılıq əldə olunub.
Qeyd olunan tarixdə səfirliyin konsulluq məsələləri üzrə məsul şəxsləri Qalibbəy Ağadadaşov, Pərviz Əsədov "Reniy" dəniz ticarət limanına ezam olunublar və Azərbaycan Respublikası vətəndaşları ilə yanaşı, bir Türkiyə vətəndaşının da təxliyəsi həyata keçirilərək vətənlərinə dönməsi təmin olunub.скачать dle 11.3

Находившиеся на задержанном в Одессе судне граждане Азербайджана эвакуированы на родину
При поддержке посольства Азербайджана в Украине эвакуирован азербайджанский экипаж задержанного на территории Украины судна, плавающего под флагом Камеруна.
Как сообщили АЗЕРТАДЖ в посольстве Азербайджана в Украине, 6 сентября на экстренную горячую линию консульского отдела посольства поступило обращение о том, что более месяца в одесском Ренийском морском порту задерживается торговое судно Usko Mfu, принадлежащее компании Usko Shipping и плавающее под флагом Камеруна, и что правительство Украины ограничило его отправку в порт Одессы. Было установлено, что на борту судна находятся 12 человек, из них 7 (в том числе капитан корабля) - граждане Азербайджанской Республики.
Посольство незамедлительно приняло срочные меры по эвакуации граждан Азербайджана. Так, согласно соответствующим положениям Консульской конвенции, подписанной между Азербайджаном и Украиной 24 марта 1997 года в Киеве, была начата переписка с украинскими государственными учреждениями по поводу эвакуации упомянутых граждан.
В первую очередь было снято ограничение Государственной пограничной службы Украины на въезд граждан в страну. Кроме того, посольство направило руководству Ренийского морского торгового порта и Министерству иностранных дел Украины ходатайство о проведении соответствующих встреч. В результате предпринятых посольством шагов была достигнута договоренность об эвакуации граждан 4 октября.
В указанную дату в Ренийский морской торговый порт были командированы ответственные за консульские вопросы сотрудники посольства Галиббей Агададашев и Парвиз Асадов. Вместе с гражданами Азербайджанской Республики был эвакуирован один гражданин Турции. Все они были возвращены на родину.скачать dle 11.3