1-ci sinif şagirdi nadinc olduğu üçün dərsdən kənarlaşdırılır? - İddialara RƏSMİ CAVAB (VİDEO)
Şagirdin yaxını Xanım Əhmədli iddia edir ki, paytaxtın Nəsimi rayonunda yerləşən İlqar Əbilhəsənov adına 42 nömrəli məktəbin direktoru 1-ci sinfində təhsil alan şagirdi dərsdə həddindən çox hərəkət etdiyinə görə məktəbdən kənarlaşdırır.
Onun sözlərinə görə, şagird daha əvvəl bağçaya və məktəbəqədər hazırlıq qruplarına gedib, lakin belə bir problemlə qarşılaşmayıb. O bildirir ki, direktorla yanaşı, şagirdə dərs deyən müəllim, həmçinin valideynlər də uşağın dərsə gəlməsindən narazıdırlar.
Məsələ ilə bağlı Bakı şəhər Təhsil İdarəsindən (BŞTİ) "Xəzər Xəbər"ə bildirilib ki, sözügedən məktəbin 1c sinif şagirdi nizam-intizam qaydalarına tabe olmadığından onu tədris prosesinə cəlb etmək mümkün deyil. Sinifin digər valideynləri şagirdin tədris prosesini ciddi şəkildə pozduğundan şikayətlənir və bununla bağlı məktəb rəhbərliyinə rəsmi müraciət ünvanlayıblar.
Şagirdin valideyni ilə bu haqda dəfələrlə söhbət aparılıb.
İdarədən o da bildirilib ki, məktəbin psixoloqu şagirddə davranış pozuntusu olması ilə bağlı rəy verib. Məktəb rəhbərliyi tərəfindən şagirdlə bağlı müvafiq qərarın verilməsi üçün psixoloji-tibbi-pedaqoji komissiyaya müraciət ediləcək.
Təhsil ekspertləri isə bildirirlər ki, psixoloji-tibbi-pedaqoji komissiyanın rəyi olmadan hər hansı bir şagirdin təhsildən kənarlaşdırılması özü də bir qanun pozuntusudur.
Ekspert bildirib ki, psixoloji-tibbi-pedaqoji komissiyanın rəyi olsa belə, şagird alternativ təhsilə cəlb olunmalıdır.

В Баку непоседливого первоклассника отстранили от занятий? - ОФИЦИАЛЬНАЯ РЕАКЦИЯ (ВИДЕО)
Родственница учащегося, Ханым Ахмедли, сообщила, что директор школы №42 имени Ильгара Абильгасанова, расположенной в Насиминском районе столицы, отстранила ученика первого класса от занятий из-за чрезмерной активности мальчика на уроках.
По ее словам, ребенок ранее посещал детский сад и подготовительные группы, но такой проблемы не наблюдалось. Женщина заявила, что преподаватель и родители других первоклассников тоже не хотят, чтобы он посещал уроки.
Как заявили Xəzər Xəbər в Управлении образования города Баку, ученика 1"С" класса вышеупомянутого учебного заведения невозможно привлечь к учебному процессу из-за его недисциплинированности. Родители его одноклассников жалуются на то, что мальчик серьезно нарушает учебный процесс, и в связи с этим они обратились к руководству школы. С родителем школьника были неоднократно проведены беседы по этому вопросу.
В структуре также отметили, что школьный психолог дал заключение о наличии у первоклассника поведенческих расстройств. Руководство школы обратится в психолого-медико-педагогическую комиссию для принятия соответствующего решения в отношении ученика.
Эксперты в области образования утверждают, что отстранение любого учащегося от обучения без заключения психолого-медико-педагогической комиссии является нарушением закона. Подчеркивается, что даже при наличии этого заключения ученик должен быть привлечен к альтернативному образованию.