30.09.2024 12:48 1 497
"Dünyadakı iqlim dəyişmələri, azalan təbii ehtiyatlar və artan tələbat yaşıl iqtisadiyyatın inkişafını zəruri edir".
"Report" xəbər verir ki, bunu iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov Bakı İqlim Fəaliyyəti Həftəsində bildirib.
"Bu, öz növbəsində hər bir ölkənin dayanıqlı inkişafı üçün vacib faktora çevrilib. Dünya Bankının hesablamalarına əsasən, iqlim dəyişikliyinin təsirləri nəticəsində 2050-ci ilə qədər qlobal ÜDM illik 1,5-5% azalacaq. İqlim dəyişikliyi ekoloji tarazlığı pozaraq, biomüxtəlifliyə də mənfi təsir edir. Bu faktorlar iqlim dəyişikliyinin geniş təsirlərini yumşaltmaq üçün təcili tədbirlərin görülməsinin vacibliyini bir daha vurğulayır", - deyə o qeyd edib.скачать dle 11.3

Министр экономики: Развитие зелёной экономики стало необходимостью
Как передаёт Report, об этом министр экономики Азербайджана Микаил Джаббаров заявил на Бакинской неделе действий по борьбе с изменением климата.
"Это, в свою очередь, стало важным фактором устойчивого развития каждой страны. По оценкам Всемирного банка, в результате воздействия изменения климата мировой ВВП будет ежегодно сокращаться на 1.5-5% до 2050 года. Изменение климата нарушает экологический баланс, негативно влияя на биоразнообразие", - отметил он.
Министр подчеркнул, что эти факторы ещё раз подчёркивают важность принятия срочных мер для смягчения широкомасштабных последствий изменения климата.