Prezident Naftalan nefti ilə bağlı sərəncam verdi
Prezident İlham Əliyev sağlamlıq turizminin inkişafında Naftalan neftinin rolunun artırılması ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında Sərəncam imzalayıb.
Sərəncamla Naftalan neftinin çıxarılması, emalı, təchizatı proseslərinin təkmilləşdirilməsi, Naftalan neftindən və ondan hazırlanan preparatlardan istifadənin genişləndirilməsi, eləcə də Naftalan şəhərinin sağlamlıq turizmi şəhəri kimi dünyada tanıdılması məqsədilə Nazirlər Kabineti altı ay müddətində:
- Naftalan neftinin və ondan hazırlanan preparatların müalicəvi təsirinin beynəlxalq miqyasda tanıdılmasını təmin etmək məqsədilə yeni tibbi araşdırmalar aparılmasına və sözügedən məhsullardan tibbi məqsədlər üçün daha geniş istifadə olunmasına dair təkliflərini Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təqdim etməli;
- Naftalan neftinin çıxarılması, emalı, saxlanılması və sanatoriya-kurort müəssisələrinə paylanılması qaydalarını təsdiq edib Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə məlumat verməli;
- "Təbii müalicə ehtiyatları, müalicə-sağlamlaşdırma yerləri və kurortlar haqqında" Azərbaycan Respublikası Qanununun 3.4-cü maddəsinə uyğun olaraq, "Naftalan" Kurortu haqqında əsasnaməni iki ay müddətində təsdiq edib Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə məlumat verməlidir.
Həmçinin, bu sərəncamdan irəli gələn digər məsələlərin həlli də Nazirlər Kabinetinə həvalə olunur.скачать dle 11.3

Президент Ильхам Алиев подписал распоряжение в связи с нафталанской нефтью
Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев подписал распоряжение о дополнительных мерах, связанных с повышением роли нафталанской нефти в развитии оздоровительного туризма.
"Руководствуясь пунктом 32 статьи 109 Конституции Азербайджанской Республики, в целях совершенствования процессов добычи, переработки, поставок нафталанской нефти, расширения использования нафталанской нефти и изготовленных из нее препаратов, а также популяризации в мире города Нафталан как города оздоровительного туризма, постановляю:
1. Кабинету министров Азербайджанской Республики:
1.1. в шестимесячный срок:
1.1.1. в целях обеспечения популяризации в международном масштабе лечебного воздействия нафталанской нефти и изготовленных из нее препаратов представить Президенту Азербайджанской Республики предложения по проведению новых медицинских исследований и более широкому использованию упомянутой продукции в медицинских целях;
1.1.2. утвердить правила добычи, переработки, хранения нафталанской нефти, распределения ее по санаторно-курортным учреждениям и проинформировать Президента Азербайджанской Республики;
1.2. в соответствии со статьей 3.4 Закона Азербайджанской Республики "О природных лечебных ресурсах, лечебно-оздоровительных местностях и курортах" в двухмесячный срок утвердить положение о курорте "Нафталан" и проинформировать об этом Президента Азербайджанской Республики;