Vətən müharibəsinin başlamasından dörd il keçir - Azərbaycanda Anım Günüdür
Bu gün Vətən müharibəsinin başlamasından dörd il ötür. Bu münasibətlə Azərbaycanda Anım Günü qeyd olunur.
Dörd il əvvəl Azərbaycan Ordusu Ermənistanın işğalçı siyasətinə və cəbhəboyu hərbi təxribatlarına cavab olaraq sürətli əks-hücum əməliyyatına start verib. Prezident, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı İlham Əliyevin əmri ilə ordumuz torpaqlarımızın azadlığı uğrunda mübarizəyə başlayıb. Rəşadətli Azərbaycan Ordusu 30 il işğalda qalan əraziləri sürətlə düşmən tapdağından təmizləyib. Vətən müharibəsi həm də xalq-ordu-iqtidar birliyinin bütün dünyada ən nümunəvi təcəssümü kimi yadda qalıb.
Lakin müharibənin gedişində ölkəmiz bir sıra haqsız xarici təzyiqlərlə də üzləşib, BMT Təhlükəsizlik Şurasında əleyhimizə qətnamələrin qəbul edilməsinə cəhdlər olub. Ancaq İlham Əliyevin qətiyyətli siyasəti bu təzyiqləri müvəffəqiyyətlə dəf edib və ordumuzun uğurlu əməliyyatları məntiqi nəticə ilə yekunlaşıb.
Beləliklə, Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin sentyabrın 27-də Qarabağda başlayan və noyabrın 9-na qədər davam edən 44 günlük "Dəmir yumruq" əməliyyatı nəticəsində beş şəhər, dörd qəsəbə və 286 kənd işğaldan azad edilib.
Vətən müharibəsi nəticəsində Cəbrayıl şəhəri və rayonun 90 kəndi, Füzuli şəhəri və rayonun 53 kəndi, Zəngilan şəhəri, rayonun Mincivan, Ağbənd, Bartaz qəsəbələri və 52 kəndi, Xocavənd rayonunun Hadrut qəsəbəsi və 35 kəndi, Tərtər rayonunun Talış, Suqovuşan və Çaylı kəndləri, Qubadlı şəhəri və rayonun 41 kəndi, Xocalı rayonunun doqquz kəndi, Şuşa şəhəri, Laçın rayonunun üç kəndi, həmçinin Ağdərə və Murovdağ istiqamətlərində bir neçə strateji yüksəkliyi, Zəngilanda isə Bartaz, Sığırt, Şükürataz yüksəklikləri və daha beş adsız yüksəklik düşmən tapdağından azad olunub.
Noyabrın 10-da Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev, Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan və Rusiya Prezidenti Vladimir Putin münaqişə zonasında atəşin və bütün hərbi əməliyyatların tam dayandırılması barədə bəyanat imzalayıblar. Bu sənəd həm də Ermənistanın kapitulyasiya aktı kimi yadda qalıb. Razılaşmaya əsasən, Kəlbəcər, Ağdam və Laçın rayonları heç bir itki vermədən Azərbaycana qaytarılıb.
Vətən müharibəsi ilə Ermənistan ordusu darmadağın olub və ermənilərin özləri haqqında yaratdıqları mif tarixin tozlu səhifələrinə göndərilib.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Ordusu döyüş meydanını qoyub qaçan ermənilərdən xeyli hərbi qənimət ələ keçirib. Hazırda həmin hərbi qənimətlər Hərbi Qənimətlər Parkında nümayiş etdirilir.
Onu da əlavə edək ki, Azərbaycan 44 günlük müharibədə 2908 şəhid verib, altı hərbçi isə itkin düşüb.
Prezident İlham Əliyev 2020-ci il dekabrın 2-də Azərbaycan Respublikasında Anım Gününün təsis edilməsi haqqında sərəncam imzalayıb.
Sərəncama əsasən, hər il sentyabrın 27-də Azərbaycan Respublikasında Anım Günü kimi qeyd edilir.скачать dle 11.3

Сегодня - четвертая годовщина начала 44-дневной Отечественной войны
Наши военнослужащие в результате контрнаступательных мер, используя современное высокотехнологичное вооружение, фактически парализовали противника, выведя из строя его командно-контрольные пункты, ракетные и артиллерийские средства, боевую технику и пути снабжения. Но вооружение было всего лишь одним из инструментов наших ВС. Исход войны определили азербайджанские солдаты и их отважные командиры, возглавляемые Верховным главнокомандующим и проявившие настоящий героизм на поле боя. Кроме того, в арсенале армянской армии, потерпевшей поражение благодаря мужеству и храбрости наших военнослужащих, были устаревшие системы вооружения. Результатом применения армянской стороной техники и оружия с истекшим сроком эксплуатации и стало ее позорное поражение.
Эта война завершилась славной победой нашей армии.
В результате успешной контрнаступательной операции "Железный кулак", начатой азербайджанской армией 27 сентября 2020 года в Карабахе и продолжавшейся до 9 ноября, были освобождены от оккупации пять городов, четыре поселка и 286 сел, в том числе город Джебраил и 90 сел одноименного района, город Физули и 53 села одноименного района, город Зангилан, поселки Миндживан, Агбенд, Бартаз и 52 села одноименного района, поселок Гадрут и 35 сел Ходжавендского района, три села Тертерского района, город Губадлы и 41 село одноименного района, девять сел Ходжалинского района, город Шуша, три села Лачынского района, а также несколько стратегических высот в направлении Агдере и Муровдага, а также Бартаз, Сыгырт, Шукюратаз и еще пять безымянных высот - в Зангилане.
10 ноября 2020 года Президент Азербайджана Ильхам Алиев, премьер-министр Армении Никол Пашинян и президент России Владимир Путин подписали трехстороннее заявление о полном прекращении огня и всех военных действий в зоне конфликта. Этот документ вошел в историю как капитуляционный акт Армении.
Согласно заявлению, до 1 декабря 2020 года Кельбаджарский, Агдамский и Лачынский районы должны были быть возвращены Азербайджану.
В соответствии с этим документом, 20 ноября того года Агдамский район был передан Азербайджану. Таким образом, было освобождено 73% оккупированной территории района, в том числе город Агдам.
По условиям трехстороннего заявления, 25 ноября 2020-го Кельбаджарский район был передан Азербайджану. Иными словами, были деоккупированы 147 населенных пунктов, включая одноименный город.
А всего через несколько дней, 1 декабря, было выполнено очередное условие заявления - Лачынский район перешел к Азербайджану. На этом завершился процесс мирного возвращения всех трех вышеуказанных районов.
Отметим, что азербайджанская армия захватила в качестве трофеев большое количество оставленной армянами на поле боя техники. В настоящее время она демонстрируется в Парке военных трофеев в Баку.
Во время Отечественной войны героически погибли 2 908 военнослужащих азербайджанской армии, еще шестеро числятся пропавшими без вести.
2 декабря 2020 года Президент Азербайджана, Верховный главнокомандующий Вооруженными силами Ильхам Алиев подписал распоряжение об учреждении Дня памяти в республике.