Bakı metrosu köhnə qatarlardan nə vaxt azad olacaq? - VİDEO
İctimai nəqliyyatda gediş haqlarının artırılması ilə vətəndaşlar keyfiyyətin də artacağına ümid edirdilər. Lakin hələ də Bakı Metropolitenində köhnə vaqonlardan istifadə olunur.
"Bakı Metropoliteni" QSC-nin Mətbuat Xidmətinin rəhbəri Bəxtiyar Məmmədov bildirib ki, hazırda hər üç xəttə xidmət göstərən 61 qatar mövcuddur. Yaxın vaxtlarda vaqon parkının genişləndirilməsi üçün yeni qatarların gətirilməsi nəzərdə tutulub.
Onun sözlərinə görə, artıq bu qatarlardan ikisi Bakıya çatdırılıb. B.Məmmədov həmçinin qeyd edib ki, qatarlar arasında intervalın çox olması texniki tələblərə uyğunlaşdırılır. Yəni, qış rejimində sıx intervallar tətbiq edildiyi halda yay rejimində sərnişinlərin hərəkət qrafiki ilə tənzimlənir. Tədris ili başladığı zaman isə qatarlar arasında minimum interval tətbiq edilir.
Qurum rəsmisi əlavə edib ki, köhnə qatarlara kondisionerlərin quraşdırılması texniki baxımdan mümkün deyil. Bunun səbəbi, vaqonun hər iki istiqamətində soyuducu çənlərin və elektrik xətlərinin quraşdırılması üçün uyğun təchizat qurğularının olmamasıdır.

Когда обновят старые поезда в бакинском метро? - ВИДЕО
После повышения стоимости проезда в общественном транспорте граждане надеялись, что улучшится и качество обслуживания. Однако в бакинском метро все еще курсируют старые вагоны.
Как заявил руководитель пресс-службы ЗАО "Бакинский метрополитен" Бахтияр Мамедов, в настоящее время на трех линиях функционирует 61 поезд. В ближайшее время с целью расширения вагонного парка планируется доставка новых составов. По его словам, два из них уже прибыли в Баку.
Б.Мамедов также отметил, что большой интервал между поездами адаптируется к техническим требованиям. То есть, если в зимнем режиме применяются частые интервалы, то в летнем - они регулируются графиком движения пассажиров. Когда начинается учебный год, применяется минимальный интервал.
Представитель структуры добавил, что установка кондиционеров в старых поездах технически невозможна. Это связано с отсутствием подходящих средств снабжения для установки охлаждающих баков и электрических линий в обоих направлениях вагона.