Pakistan ballistik raket buraxıb
TASS-a istinadən xəbər verir ki, bu barədə ölkənin Müdafiə Nazirliyinin İctimaiyyətlə Əlaqələr İdarəsi məlumat yayıb.
Açıqlamaya görə, həm adi, həm də nüvə başlıqları ilə təchiz oluna bilən raketin buraxılışı dəqiqlik və sağ qalma qabiliyyətini artırmaq məqsədilə qoşunların hazırlanması, müxtəlif texniki parametrlərin və müxtəlif alt sistemlərin effektivliyinin sınaqdan keçirilməsi üçün həyata keçirilib.
May ayında Pakistan Silahlı Qüvvələri yerli "Fatah-II" uzunmənzilli raket sisteminin (MLRS) uğurlu təlim buraxılışını həyata keçirib. Sistemin idarə olunan raketləri inersial peyk yönləndirmə sistemi ilə təchiz olunub və 400 km-ə qədər məsafədə yüksək dəqiqliklə hədəfləri vurmaq qabiliyyətinə malikdir.
KİV-in məlumatına görə, "Fatah" sistemi Pakistanın "Global Industrial & Defense Solutions" (GIDS) müdafiə şirkəti tərəfindən hazırlanıb və istehsal olunub. O, ABŞ-nin HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) sisteminin analoqu hesab olunur. 150 km-ə qədər uçuş məsafəsi olan "Fatah-I" sistemi ilk dəfə 2021-ci ilin avqustunda Pakistanda sınaqdan keçirilib.скачать dle 11.3

Пакистан запустил баллистическую ракету
Как передает Median.Az со ссылкой на ТАСС, об этом сообщило Управление общественных связей Минобороны исламской республики.
Согласно заявлению, запуск ракеты, которая может оснащаться как обычной, так и ядерной боевой частью, был совершен "для обучения войск, проверки различных технических параметров и эффективности различных подсистем с целью повышения точности и выживаемости".
С этим достижением ученых и инженеров поздравили президент страны Асиф Али Зардари, премьер-министр Шахбаз Шариф и председатель Объединенного комитета начальников штабов генерал Сахир Шамшад Мирза.
В мае пакистанские ВС провели успешный учебный пуск отечественной реактивной системы залпового огня (РСЗО) увеличенной дальности Fatah-II. Управляемые ракеты системы оснащены инерциально-спутниковой системой наведения и способны с высокой точностью поражать цели на удалении до 400 км.
По свидетельству СМИ, РСЗО Fatah разработана и выпускается пакистанской оборонной компанией Global Industrial & Defence Solutions (GIDS). Она считается аналогом американской системы HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System). РСЗО Fatah-I c дальностью до 150 км впервые была испытана в Пакистане в августе 2021 года.