Enerji içkisinin fəsadları: Rusiyada məktəblinin üzü əyildi və bədəninin yarısı iflic oldu
Uralda (Rusiya) həkimlər iki banka enerji içkisi içdikdən sonra insultqabağı vəziyyətdə olan 12 yaşlı uşağı xilas ediblər.
Bu barədə "RIA Novosti" məlumat yayıb.
Qeyd olunub ki, uşaq bir neçə gecə yata bilməyib, sonra onda şiddətli başağrısı başlayıb, sifəti əyilib, bədəninin yarısı keyiyib. Ona insultqabağı vəziyyət diaqnozu qoyulub.
Həkimlər qeyd ediblər ki, valideynlərinin ayıq-sayıqlığı sayəsində uşağa vaxtında köməklik göstərmək mümkün olub. Şagird artıq evə qayıdıb və ailəsinə bir daha enerji içkiləri içməyəcəyinə söz verib. Həkimlər bildiriblər ki, uşaqların sinir sistemi hələ belə içkiləri içmək üçün kifayət qədər güclü deyil, ona görə də onların təsiri gözlənilməz ola bilər.скачать dle 11.3

У школьника перекосило лицо и парализовало полтела после двух банок энергетика
На Урале (Россия) врачи Режевской центральной районной больницы спасли 12-летнего мальчика в прединсультном состоянии после двух банок энергетического напитка.
"Несколько ночей мальчик не мог уснуть, затем у него началась сильная головная боль, перекосило лицо, онемела половина туловища. Врачи диагностировали прединсультное состояние", - рассказали в пресс-службе Минздрава Свердловской области РФ.
Медики отметили, что мальчику удалось вовремя помочь благодаря бдительности родителей. Школьник уже вернулся домой и пообещал семье больше не пить энергетики. Врачи пояснили, что нервная система детей еще не достаточно окрепла для употребления подобных напитков, так что эффект от них может быть непредсказуемым.скачать dle 11.3