İsrail HƏMAS-dan ilk mərhələdə 20-35 girovu azad etməsini gözləyir
İsrail hökuməti HƏMAS-dan atəşkəs sazişinin birinci mərhələsi çərçivəsində Qəzza zolağında girov saxlanılan 20-35 nəfərin azad olunmasını tələb etmək niyyətindədir.
Bu barədə "The Jerusalem Post" qəzeti məlumat verib.
Bildirilib ki, bu rəqəmi İsrailin müdafiə naziri Yoav Qalant Knessetdə (ölkə parlamenti) səsləndirib.
Nəşr qeyd edir ki, HƏMAS-ın əlində olan 115 girovdan 76 nəfərin sağ qaldığı hesab edilir. Azad edilənlərin ilk - humanitar qrupuna qadınlar, uşaqlar, yaşlı insanlar, həmçinin yaralı və xəstələr daxil olmalıdır.
Sağ qalan bütün digər girovlar sazişin ikinci mərhələsində təhvil verilməlidir, lakin İsrail və HƏMAS daimi atəşkəs şərtlərini razılaşdırana qədər bu mərhələ həyata keçirilməyəcək.
Bu məsələ üzrə məsləhətləşmələr birinci mərhələdən 16 gün sonra başlamalıdır. Konsultasiyanın ilkin olaraq nəzərdə tutulmuş altı həftəlik müddətdən daha uzun çəkə biləcəyi ehtimal olunur.
Xatırladaq ki, avqustun 9-da Misir, Qətər və ABŞ liderləri birgə bəyanat yayımlayaraq, İsrail və HƏMAS-ı avqustun 15-də Doha və ya Qahirədə Qəzza zolağında atəşkəs danışıqlarını bərpa etməyə çağırıblar. Vasitəçilər, həmçinin ABŞ Prezidenti Co Baydenin irəli sürdüyü və BMT Təhlükəsizlik Şurasının 2735 saylı qətnaməsi ilə dəstəklənən prinsiplərə əsaslanan yekun saziş layihəsini təqdim etməyə hazır olduqlarını bildiriblər.скачать dle 11.3

Израиль рассчитывает получить от ХАМАС до 35 заложников
Такую цифру озвучил министр обороны Израиля Йоав Галант в Кнессете (парламент страны). Считается, что из 115 заложников ХАМАС в живых остаются 76 человек. В первую, так называемую гуманитарную группу освобожденных должны войти женщины, дети, люди пожилого возраста, а также раненые и больные.
Все остальные оставшиеся в живых заложники должны быть переданы в ходе второго этапа сделки, однако он не будет реализован до тех пор, пока Израиль и ХАМАС не согласуют условия постоянного прекращения огня. Консультации по этому вопросу должны начаться на 16-й день после первого этапа и могут продлиться дольше изначально отложенного на них периода в шесть недель.
9 августа лидеры Египта, Катара и США опубликовали совместное заявление, в котором призвали Израиль и ХАМАС возобновить переговоры о прекращении огня в секторе Газа 15 августа в Дохе или Каире. Посредники также сообщили о готовности представить окончательный проект соглашения, который основан на принципах, выдвинутых президентом США Джо Байденом и поддержанных резолюцией 2735 Совета безопасности ООН.