KİV: "İran bir neçə gün ərzində İsrailə hücum edə bilər"
İran Fələstinin HƏMAS hərəkatının Siyasi Bürosunun rəhbəri İsmayıl Haniyənin öldürülməsinə cavab olaraq İsrailə birbaşa hücum etmək qərarına gəlib.
Bu barədə "Axios" İsrail kəşfiyyat xidmətlərinə istinadən məlumat verib.
"İsrail kəşfiyyat xidmətlərinin yenilənmiş qiymətləndirməsinə əsasən, İran HƏMAS Siyasi Bürosunun rəhbəri İsmayıl Haniyənin öldürülməsinə cavab olaraq İsrailə birbaşa hücum etmək qərarına gəlib və bu, 15 avqustda baş tutmalı olan girov danışıqlarından bir neçə gün əvvəl baş verə bilər", - o, "X" hesabında yazıb.
Yaxın Şərqdə vəziyyətin yenidən kəskinləşməsinə HƏMAS-ın siyasi bürosunun rəhbəri İsmayıl Haniyənin ölümü səbəb olub. O, iyulun 31-də İran Prezidenti Məsud Pezeşkiyanın andiçmə mərasimində iştirak etmək üçün getdiyi Tehranda öldürülüb. Bundan sonra İran hakimiyyəti İsraili Haniyənin qətlində günahlandırıb və İsraili cavab tədbirləri ilə hədələyib.

СМИ: Иран может атаковать Израиль в ближайшее время
"По обновленной оценке израильских спецслужб, Иран решил напрямую атаковать Израиль в отместку за убийство главы политбюро ХАМАС Исмаила Хании, и это может произойти за нескольких дней до переговоров о заложниках 15 августа", - написал он в соцсети X.
Как сообщает газета Times of Israel со ссылкой на официального представителя ЦАХАЛ Даниэля Хагари, израильская армия приведена в состояние повышенной боеготовности из-за вероятной атаки Ирана.
Новое обострение ситуации на Ближнем Востоке произошло после гибели главы политбюро движения ХАМАС Исмаила Хании. Он был убит 31 июля в Тегеране, куда прибыл для участия в инаугурации президента Ирана Масуда Пезешкиана. После этого глава правительства и министр иностранных дел Катара шейх Мухаммед бен Абдель Рахман Аль Тани поставил под сомнение эффективность посредничества в переговорах между Израилем и ХАМАС, а власти Ирана обвинили в убийстве Хании Израиль и пригрозили еврейскому государству ответом.