DYP: Avtoxuliqanlarla bağlı ən kəsərli tədbirlər görüləcək - VİDEO
Əhalinin dincliyini nümayişkaranə şəkildə pozaraq cəmiyyətə açıqca hörmətsizlik ifadə edən avtoxuliqanlığın qərəzli əməl olması, insanların həyat və sağlamlığını təhdid etməsi barədə dəfələrlə deyilməsinə, bu təhlükəli davranışa qarşı görülən qabaqlayıcı tədbirlərə baxmayaraq, təəssüf ki, hələ də belə neqativ hallarla rastlaşırıq.
Bu barədə Daxili İşlər Nazirliyinin (DİN) Baş Dövlət Yol Polisi İdarəsi (BDYPİ) məlumat yayıb.
Bildirilib ki, cari ilin 7 ayı ərzində DYP tərəfindən 251 avtoxuliqanlıq faktı aşkarlanıb və məhkəmələr tərəfindən bu əməli törədən şəxslərə qarşı qanunvericilikdə nəzərdə tutulmuş ən sərt sanksiyalar tətbiq edilib:
"Lakin konstruksiya dəyişikliyi edilmiş, dövlət qeydiyyat nişanları çıxarılmış, üzərində təhrikedici sloqanlar həkk olunmuş avtomobillərlə ictimai qaydanı kobud şəkildə pozan avtoxuliqanlar, bu azmış kimi törətdikləri əməlləri sosial şəbəkələrdə yayaraq dırnaqarası qəhrəmanlıqlarını təbliğ etməkdən çəkinmir, uşaq və yeniyetmələr arasında yol hərəkəti mədəniyyətinin formalaşmasına zərbə vurduqlarının fərqinə varmırlar.
BDYPİ bu sahədə bundan sonra da ən kəsərli tədbirlərin görüləcəyini bildirməklə yanaşı, bir daha avtoxuliqanlığa meyilli olan şəxslərə müraciət edərək onları cəmiyyət üçün təhlükəli olan davranışlardan çəkinməyə, gənc nəslə faydalı əməllərlə örnək olmağa çağırır", - deyə məlumatda qeyd edilib.скачать dle 11.3

Дорожная полиция: К автохулиганам будут приняты самые строгие меры - ВИДЕО
Несмотря на неоднократные беседы о том, что автохулиганство является злонамеренным деянием, демонстративным нарушением покоя населения, откровенным проявлением неуважения к обществу, угрожающим жизни и здоровью людей, и принимаемые превентивные меры против такого опасного поведения, к сожалению, мы все еще сталкиваемся с подобными негативными случаями.
Об этом сообщает Median.Az со ссылкой на Главное управление Государственной дорожной полиции (ГУГДП) Министерства внутренних дел (МВД).
Было отмечено, что за 7 месяцев текущего года дорожная полиция выявила 251 факт автохулиганства, а к совершившим данное деяние суды применили самые строгие меры, предусмотренные законодательством.
"Однако автохулиганы, грубо нарушающие общественный порядок на автомобилях с измененной конструкцией, со снятыми госномерами и отображенными на них оскорбительными слоганами, еще и пропагандируют свое "геройство", распространяя видео своих выходок в социальных сетях, не осознавая, что таким образом наносят удар по формированию культуры дорожного движения у детей и подростков.
ГУГДП заявляет, что будет и впредь принимать самые строгие меры в этой сфере, а также еще раз обращаясь к лицам, склонным к автохулиганству, призывает их воздерживаться от опасного для общества поведения, своей полезной деятельностью стать примером для молодого поколения", - говорится в обращении.скачать dle 11.3