Metroda partlayış olacağını deyən şəxsə hökm oxundu
Sumqayıt Ağır Cinayətlər Məhkəməsində terrorçuluq barədə bilə-bilə yalan məlumat verməkdə təqsirləndirilən 2001-ci il təvəllüdlü Fərid Butayevə hökm oxunub.
"Qafqazinfo" xəbər verir ki, məhkəmənin hökmü ilə o, iki il müddətinə azadlıqdan məhrum edilib.
Belə ki, ötən il Bakı metrosunda terror aktı - partlayış törədiləcəyi barəsində səs yazısı yayılmışdı.
Bundan sonra Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin keçirdiyi tədbirlərlə Fərid Fərhad oğlu Butayev saxlanılıb və barəsində Cinayət Məcəlləsinin 216-cı (terrorçuluq barədə bilə-bilə yalan məlumat vermə) maddəsi ilə iş açılaraq təqsirləndirilən şəxs qismində məsuliyyətə cəlb edilib.
Bildirilib ki, Fərid "WhatsApp" proqramı vasitəsilə yalan məlumatı əks etdirən səs yazısı yayıb. Belə ki, o, tətbiqdə "İş elanları" qrupunun admini olub. Qrupun 400-dən çox üzvü olub və Fərid ötən ilin 3 mart tarixində qrupa Bakı metrosunda terror aktının - partlayışın törədiləcəyi barəsində səs yazısı göndərib.скачать dle 11.3

Распространявшему ложную информацию о теракте в метро вынесен приговор
В Сумгайытском суде по тяжким преступлениям вынесен приговор Фариду Бутаеву (2001 г.р.), обвиняемому в заведомо ложном сообщении о терроризме.
Как передает Qafqazinfo, он приговорен к двум годам лишения свободы.
В прошлом году была распространена аудиозапись о готовящемся теракте - взрыве в бакинском метро.
Служба государственной безопасности (СГБ) Азербайджана незамедлительно провела необходимые следственно-оперативные мероприятия в связи с распространившейся в социальных сетях и вызвавшей серьезную обеспокоенность среди граждан аудиозаписью о готовящемся теракте в Бакинском метрополитене.
В ходе предварительного следствия по уголовному делу, возбужденному по данному факту, было установлено, что аудиозапись принадлежит гражданину Азербайджана Фариду Бутаеву, который распространял соответствующий материал через мессенджер WhatsApp.
Ф.Бутаев был задержан и привлечен к ответственности в качестве обвиняемого по статье 216 (заведомо ложное сообщение о терроризме) Уголовного кодекса АР.скачать dle 11.3