1 Avqust - Azərbaycan Əlifbası və Azərbaycan Dili Günüdür
18 iyun 2001-ci il tarixli "Dövlət dilinin tətbiqi işinin təkmilləşdirilməsi haqqında" Fərmanla latın qrafikalı müasir əlifbamızın bütün ölkədə geniş, mütləq tətbiqinə başlanılıb.
Görkəmli dilçi-alim, əlifba islahatçısı, Azərbaycan SSR Elmlər Akademiyasının üzvü, filologiya elmləri doktoru, professor, əməkdar elm xadimi, Dövlət mükafatı laureatı, Onomastika elmi məktəbinin banisi Afad Qurbanovun təşəbbüsü ilə 1 avqust 1990-cı il tarixdə Azərbaycan Əlifba Komissiyası yaradılmış və əlifba mütəxəssisi olduğu nəzərə alınaraq o həmin komissiyanın sədri təyin edilib.
Afad Qurbanov latın qrafikası əsasında yeni müstəqil əlifbamızın layihəsini Azərbaycan dilinin səs sistemi və digər xüsusiyyətlərini nəzərə almaqla hazırlamış və komissiyanın müzakirəsinə verib.
Sonradan televiziya və mətbuat vasitəsilə müasir əlifbamızın layihəsi ictimaiyyətə çatdırılıb, geniş müzakirə olunaraq 1992-ci ildə qəbul olunub. Bu gün istifadə etdiyimiz Azərbaycanın latın qrafikalı əlifbasının müəllifi kimi böyük xidmətləri olub.
Unudulmamalıdır ki, XX əsrin 20-ci illərində Azərbaycanda istifadə olunan latın qrafikalı əlifba böyük mütəfəkkir M.F.Axundovun ideyası əsasında yaradıldığı halda, hazırda istifadə etdiyimiz latın qrafikalı Azərbaycan əlifbası Afad Qurbanovun adı ilə bağlıdır.скачать dle 11.3

Сегодня отмечается День азербайджанского языка и алфавита
Указом "О совершенствовании применения государственного языка" от 18 июня 2001 года было начато широкое и обязательное применение современного алфавита на основе латинской графики по всему Азербайджану.
По инициативе выдающегося лингвиста, реформатора алфавита, члена Академии наук Азербайджанской ССР, доктора филологических наук, профессора, заслуженного деятеля науки, лауреата Государственной премии, основателя научной школы ономастики Афада Гурбанова 1 августа 1990 года была создана Комиссия по азербайджанскому алфавиту, и он был назначен председателем этой комиссии.
Афад Гурбанов подготовил проект нового независимого алфавита на основе латинской графики, учитывая звуковую систему и другие особенности азербайджанского языка, и представил его на обсуждение комиссии.
Позже проект современного алфавита был доведен до общественности через телевидение и прессу, широко обсужден и принят в 1992 году. А.Гурбанов внес большой вклад как автор используемого сегодня азербайджанского алфавита на основе латинской графики.
Следует помнить, что если латинский алфавит, используемый в Азербайджане в 20-х годах XX века, был создан на основе идеи великого мыслителя М.Ф.Ахундова, то нынешний азербайджанский алфавит на основе латинской графики связан с именем Афада Гурбанова.скачать dle 11.3