Azərbaycanda bir bankın lisenziyası ləğv edildi
Azərbaycan Mərkəzi Bankının (AMB) İdarə Heyətinin qərarı ilə "Naxçıvan Bank" ASC-nin müraciəti əsasında onun lisenziyası ləğv edilib, bankın bazasında yaradılmış "E-Kredit" MMC bank olmayan kredit təşkilatına (BOKT) lisenziya verilib.
Cari ilin ötən dövrünün maliyyə hesabatlarına əsasən "Naxçıvanbank" ASC-nin maliyyə göstəriciləri qənaətbəxş olmuş, likvid aktivləri kreditor öhdəliklərini dəfələrlə üstələyib. Beləliklə, "Naxçıvanbank" ASC-nin BOKT-yə çevrilməsi bankın səhmdarları tərəfindən qəbul edilmiş biznes qərarından irəli gəlib və Qaydalar əsasında həyata keçirilib. Bununla bağlı 22 may 2024-cü il tarixində Mərkəzi Bank tərəfindən Qaydalarla nəzərdə tutulmuş formada "Naxçıvanbank" ASC-yə qabaqcadan razılıq verilib. Yenidən təşkil prosesi çərçivəsində "Naxçıvanbank" ASC tərəfindən öz əmanətçiləri və digər kreditorları qarşısında olan öhdəliklərinin yerinə yetirilməsi planı təsdiq edilərək icrasına başlanılıb, bankın kreditorlarının məlumatlandırılması təmin edilib. Bu çərçivədə hesablarında olan vəsaitlərin əldə edilməsi üçün müraciət etməyən fiziki və hüquqi şəxslərin hesabları üzrə qalıqlar (cəmi 342 858.16 manat ekvivalenti) Mərkəzi Bankda açılmış xüsusi hesaba köçürülüb, digər kreditorlar qarşısında olan öhdəliklər isə "Naxçıvanbank" ASC tərəfindən icra edilib.
Mərkəzi Bankda açılmış xüsusi hesaba köçürülmüş qalıqlar 45 hüquqi şəxs (cəmi 5 794.14 manat ekvivalentində), 297 fərdi sahibkar (cəmi 66 543.35 manat ekvivalentində) və 1918 fiziki şəxsə (cəmi 270 520.67 manat ekvivalentində) məxsusdur. Fiziki şəxslər hesab qalıqlarını nağd şəkildə, fərdi sahibkar və hüquqi şəxslər isə hesab qalıqlarını digər bank hesabına köçürmə yolu ilə 25.07.2024-cü il tarixdən etibarən Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankının Naxçıvan Muxtar Respublikası İdarəsinə (Naxçıvan şəhəri, Cəlil Məmmədquluzadə küçəsi, 32) və Bakı şəhəri, Bülbül prospekti 27 ünvanında yerləşən inzibati binasına müraciət edərək əldə edə bilərlər.
Bildirilib ki, Mərkəzi Bankın İdarə Heyətinin yuxarıda qeyd olunan qərarı ilə "Naxçıvanbank" ASC-nin lisenziyasının ləğv edilməsi anına olan bütün aktivləri, o cümlədən kredit tələbləri hüquqi varisi olan "E-Kredit Bank Olmayan Kredit Təşkilatı" MMC-yə keçib. "E-Kredit Bank Olmayan Kredit Təşkilatı" MMC öz fəaliyyətini lisenziyası ləğv edilmiş "Naxçıvanbank" ASC-nin əvvəlki hüquqi ünvanında (Naxçıvan Muxtar Respublikası, Naxçıvan şəhəri, Cəlil Məmmədquluzadə küçəsi 27) həyata keçirəcək.скачать dle 11.3

В Азербайджане аннулирована лицензия банка
Решением правления Центрального банка Азербайджана (ЦБА) на основании обращения ОАО Naxçıvanbank его лицензия была аннулирована, а ООО E-Kredit, созданному на базе банка, была выдана лицензия небанковской кредитной организации (НКО).
"Согласно финансовым отчетам за прошедший период текущего года, финансовые показатели ОАО Naxçıvanbank были удовлетворительными, ликвидные активы в несколько раз превышали кредиторские обязательства. Таким образом, преобразование ОАО Naxçıvanbank в НКО было результатом бизнес-решения, принятого акционерами банка, и осуществлено в соответствии с правилами.
В связи с этим 22 мая 2024 года Центральный банк дал предварительное согласие ОАО Naxçıvanbank в форме, предусмотренной правилами. В рамках процесса реорганизации ОАО Naxçıvanbank утвердил и начал реализацию плана выполнения обязательств перед своими вкладчиками и другими кредиторами, было обеспечено информирование кредиторов банка. Средства на счетах, по которым не было заявлений от физических и юридических лиц (всего эквивалент 342 858.16 манатов), были переведены на специальный счет, открытый в Центральном банке, а остальные обязательства выполнены Naxçıvanbank.
Средства, переведенные на специальный счет в ЦБА, принадлежат 45 юридическим лицам (на общую сумму эквивалентную 5 794.14 манатам), 297 индивидуальным предпринимателям (на общую сумму эквивалентную 66 543.35 манатам) и 1 918 физическим лицам (на общую сумму эквивалентную 270 520.67 манатам). С 25 июля 2024 года физические лица могут получить свои средства наличными, а индивидуальные предприниматели и юридические лица - путем перевода денег на другой банковский счет, обратившись в Управление Центробанка по Нахчыванской Автономной Республике (город Нахчыван, улица Джалила Мамедкулизаде, 32) и в административное здание, расположенное по адресу: город Баку, проспект Бюльбюля, 27.
Согласно вышеупомянутому решению правления ЦБА, все активы Naxçıvanbank на момент отзыва лицензии, включая кредитные требования, перешли к его правопреемнику ООО "Небанковская кредитная организация E-Kredit". ООО "Небанковская кредитная организация E-Kredit" будет осуществлять свою деятельность по прежнему юридическому адресу ОАО Naxçıvanbank, чья лицензия была отозвана (Нахчыванская Автономная Республика, город Нахчыван, улица Джалила Мамедкулизаде, 27)", - говорится в заявлении.