"Windows" əməliyyat sisteminin alternativi buraxılacaq - FOTO
"Huawei" şirkəti 2024-cü ilin sonuna qədər "Windows" əməliyyat sisteminin (ƏS) alternativini buraxmaq niyyətindədir.
Bu barədə "Tom's Hardware" portalı insayderlərə və sənaye analitiklərinə istinadən məlumat yayıb.
Şirkətin "HarmonyOS Next" ƏS-ni kompüterlərdə istifadə üçün aktiv şəkildə uyğunlaşdırması faktı "Huawei"in saytında ƏS-nin fərdi kompüter (FK) versiyasını göstərən şəkillərdə əks olunub. Bu şəkillərə əsasən "HarmonyOS Next"in interfeysi "Apple"ın "macOS" ƏS-nin dizaynından ilhamlanaraq hazırlanıb.
Xatırladaq ki, "HarmonyOS" mobil ƏS 2019-cu ildə ABŞ sanksiyalarına cavab olaraq hazırlanıb. Bu ƏS-nin adında "Next" prefiksi olan növbəti qolu fərdi kompüterlərdə və digər şirkət qadcetlərində işləmək üçün uyğunlaşdırılacaq. Üstəlik, "Huawei" ABŞ texnologiyalarından asılı olmayaraq tamamilə avtonom sistem təklif etmək niyyətindədir.
"HarmonyOS Next"in əsas xüsusiyyəti onun AOSP kitabxanalarından müstəqilliyi və "Android" üçün ".apk" fayllarını işə sala bilməməsi olacaq.
Bu ƏS-nin Çindən kənarda tətbiq edilib-edilməyəcəyi bəlli deyil. Məsələn, Çin "Huawei" smartfonları "HarmonyOS", beynəlxalq versiyalar isə "Android 14"ün hazırkı versiyası ilə "Android 12" əsasında EMUI ilə işləyir.скачать dle 11.3

Альтернатива Windows от Huawei выйдет до конца 2024 года - ФОТО
Как передает Median.Az со ссылкой на gazeta.ru, об этом сообщает портал Tom's Hardware со ссылкой на инсайдеров и отраслевых аналитиков.
На то, что компания активно адаптирует свою операционную систему HarmonyOS Next для использования на компьютерах, указывают появляющиеся на сайте Huawei изображения с версией ОС для ПК. Судя по этим снимкам, интерфейс HarmonyOS Next вдохновлялся дизайном macOS от Apple. Система имеет похожие строку состояния, док-станцию, а также кнопки полноэкранного режима, сворачивания и закрытия окон.
Мобильная операционная система HarmonyOS была разработана в 2019 году в ответ на санкции США. Следующее ответвление этой ОС с приставкой Next в названии будет адаптировано под работу на ПК и других гаджетов компании. Причем Huawei намерена предложить полностью автономную систему, независимую от американских технологий.
Ключевой особенностью HarmonyOS Next станет ее независимость от AOSP-библиотек и невозможность запуска .apk файлов для Android.
Появится ли эта операционная система за пределами Китая, пока неясно. Например, китайские смартфоны Huawei работают под управлением HarmonyOS, тогда как международные версии - на EMUI на базе Android 12 при актуальной версии Android 14.