Estoniya Belarus nömrəli avtomobillərin ölkəyə girişini qadağan edib
TASS-a istinadən xəbər verir ki, bu barədə Baltikyanı Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi məlumat yayıb.
"Avropa İttifaqının Belarusa qarşı tətbiq etdiyi sanksiyalara Belarus nömrəli avtomobillərin idxalına qadağa daxildir. Bu o deməkdir ki, Estoniya sərhəd-keçid məntəqələri vasitəsilə bu cür nəqliyyat vasitələrinin ölkəyə girişi qadağandır", - məlumatda deyilir.
Eyni zamanda, XİN qeyd edib ki, avtomobilin sahibi və ya istifadəçisinin Estoniyada və ya Avropa İttifaqında qalma səbəbləri heç bir əhəmiyyət kəsb etmir və nəzərə alınmır.
Belarus nömrəli nəqliyyat vasitəsi 5 gündən 12 aya qədər təkrar qeydiyyata alınmalıdır ki, bu da konkret vəziyyətdən asılıdır. Həmçinin altı ay ərzində gömrük orqanlarına bəyan edilməlidir.
Oxşar tədbirlər Litva tərəfindən də həyata keçirilib. Belarus avtomobillərinin ölkəyə girişinə qadağa iyulun 18-dən qüvvəyə minir.скачать dle 11.3

Эстония запретила въезд автомобилей с белорусскими номерами
"Санкции, введенные против Беларуси Евросоюзом, в том числе включают запрет на импорт моторных транспортных средств с белорусскими номерными знаками, - говорится в сообщении. - Это значит, что через пограничные пункты Эстонии въезд таких транспортных средств запрещается".
При этом, отметили власти республики, основания пребывания владельца или пользователя машины в Эстонии или Евросоюзе значения не имеют и не учитываются.
Транспортное средство с белорусскими номерами должно быть перерегистрировано в срок от 5 дней до 12 месяцев, что зависит от конкретной ситуации. Оно должно быть также в течение шести месяцев задекларировано на таможне.
Подчеркивается, что если эти условия не будут соблюдены, автомобилю будет запрещен выезд на дороги, а владелец подвергнут штрафу.