Azərbaycanda yeni publik hüquqi şəxs yaradılır
Prezident İlham Əliyev "Respublika Qan Bankı" publik hüquqi şəxsin yaradılması və fəaliyyətinin təmin edilməsi haqqında Fərman imzalayıb.
Bununla bağlı President.az xəbər yayıb.
Fərmana əsasən, Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyinin tabeliyində "Respublika Qan Bankı" publik hüquqi şəxs yaradılır.
Müəyyən edilir ki, Qan Bankı qan və qan komponentlərinə olan tələbatın ödənilməsi sahəsində fəaliyyət göstərən, qan və qan komponentlərinin tədarükünü, emalını, yoxlanılmasını, saxlanılmasını və bölüşdürülməsini təmin edən publik hüquqi şəxsdir.
Qan Bankının fəaliyyətinə ümumi rəhbərliyi və nəzarəti həyata keçirmək üçün sədr də daxil olmaqla beş üzvdən ibarət Müşahidə Şurası yaradılırскачать dle 11.3

В Азербайджане создается новое юридическое лицо публичного права
Президент Азербайджана Ильхам Алиев подписал указ о создании и обеспечении деятельности юридического лица публичного права "Республиканский банк крови".
Согласно указу, при Министерстве здравоохранения Азербайджанской Республики создается юридическое лицо публичного права "Республиканский банк крови".
Установлено, что Банк крови является юридическим лицом публичного права, осуществляющим деятельность в области удовлетворения спроса на кровь и ее компоненты, обеспечивающим поставку, переработку, проверку, хранение и распределение крови и ее компонентов.
Для осуществления общего руководства и контроля за деятельностью Банка крови создается наблюдательный совет, состоящий из пяти членов, в том числе председателяскачать dle 11.3