KİV: NATO sualtı kabellərə hücumlar zamanı internetə çıxış yollarını axtarır
NATO Avropanın sualtı kabellərə hücumlar zamanı internetə çıxış üçün alternativ vasitələrin axtarışı ilə bağlı layihəsi dəstəkləyir.
Qeyd edilir ki, hücumlar və ya təbii fəlakətlər zamanı məlumatların sualtı kabellərdən peyk sistemlərinə problemsiz və fasiləsiz yönləndirilməsinə imkan verəcək layihənin hazırlanması 433 min avroya başa gəlib.
Məlumata görə, ümumi dəyəri 2,5 milyon dollar olan layihəni İslandiya, ABŞ, İsveç və İsveçrə alimləri hazırlayır.
Alyansın elmi proqramının rəhbəri layihənin bu yaxınlarda təsdiqləndiyini və onun icrasına yaxın vaxtlarda başlanılacağını təsdiqləyib.
Xatırladaq ki, aprelin 16-da NATO Birgə Dəniz Komandanlığının vitse-admiralı Didye Malter Avropa təhlükəsizliyinin asılı olduğu sualtı rabitə şəbəkəsinin son dərəcə həssas olduğunu bildirib.скачать dle 11.3

Bloomberg: НАТО ищет способы доступа к интернету в случае атак на подводные кабели
По данным, научная программа НАТО одобрила грант в 433 тыс. евро на разработку проекта, который позволит беспрепятственно и бесперебойно перенаправлять данные с подводных кабелей на спутниковые системы в случае атак или стихийных бедствий.
Согласно информации, разработкой проекта общей стоимостью 2,5 млн долларов занимаются ученые из Исландии, США, Швеции и Швейцарии.
Руководитель научной программы альянса подтвердил, что проект был недавно одобрен и его реализация начнется в скором времени.
Напомним, что 16 апреля вице-адмирал Объединенного командования ВМС НАТО Дидье Мальтер заявил, что сеть подводных коммуникаций, от которых зависит европейская безопасность, крайне уязвима. Он отметил, что альянс должен быть защищен и стабильно использовать жизненно важную подводную инфраструктуру.