92 min manat mənimsəyən alim və arvadı barədə QƏRAR VERİLDİ
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antropologiya İnstitutunun sabiq əməkdaşları - tarixçi alim Səbuhi Hüseynov və həyat yoldaşı Gülüstan İsayevanın cinayət işi üzrə məhkəmə yekunlaşıb.
APA xəbər verir ki, Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsinin hakimi Azad Məcidovun sədrliyi ilə keçirilən prosesdə təqsirləndirilən şəxslərin vəkili Orxan Zeynalov müdafiə çıxışı edib.
Vəkil müvəkkilləri barələrində ittiham hökmü çıxarılmaqla cəza təyin edilməsi hissəsini məhkəmənin mülahizəsinə buraxdığını bildirib.
Daha sonra onlara hökm oxunub.
Hökmə əsasən, Səbuhi Hüseynov və həyat yoldaşı Gülüstan İsayevaya elan edilmiş ittihamla təqsirli bilinərək şərti olaraq azadlıqdan məhrum edilib.
Qeyd edək ki, ittihama görə, Səbuhi Hüseynov və həyat yoldaşı Gülüstan İsayeva Qarabağın işğaldan azad olunmuş ərazilərində tədqiqat aparılması üçün ayrılmış vəsaitin 92 min manatını mənimsəməkdə təqsirləndirilir.
Səbuhi Hüseynov və Gülüstan Əliyeva barəsində Cinayət Məcəlləsinin 179.3.2-ci (külli miqdarda mənimsəmə) və 308.2-ci (vəzifə səlahiyyətlərindən sui-istifadə) maddələri ilə ittiham elan edilib.
Cinayət işi üzrə zərərçəkmiş qismində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antropologiya İnstitutu tanınıb.скачать dle 11.3

Суд вынес вердикт ученому и его супруге за присвоение 92 000 манатов
Завершился судебный процесс по уголовному делу бывших сотрудников Института археологии, этнографии и антропологии Национальной академии наук Азербайджана (НАНА) - ученного-историка Сабухи Гусейнова и его супруги Гюлюстан Исаевой.
Как сообщает АПА, на процессе под председательством судьи Бакинского суда по тяжким преступлениям Азада Меджидова с защитной речью выступил адвокат обвиняемых Орхан Зейналов.
Юрист заявил, что оставляет на усмотрение суда вынесение обвинительного приговора и назначение наказания в отношении своих подзащитных.
Затем обвиняемым был зачитан приговор, согласно которому С.Гусейнов и Г.Исаева признаны виновными по предъявленному обвинению и условно лишены свободы.
Добавим, что согласно обвинению, Сабухи Гусейнов и его супруга Гюлюстан Исаева обвиняются в присвоении 92 000 манатов из средств, выделенных на проведение исследований на освобожденных от оккупации территориях Азербайджана.
Подсудимым предъявлены обвинения по статьям 179.3.2 (присвоение или растрата в крупном размере) и 308.2 (злоупотребление должностными полномочиями) Уголовного кодекса Азербайджана.
Потерпевшим по уголовному делу признан Институт археологии, этнографии и антропологии НАНА.скачать dle 11.3