Bakıda restoranın fəaliyyəti dayandırıldı - VİDEO
Dövlət Yanğın Nəzarəti Xidməti tərəfindən Bakı şəhəri, Nizami rayonu, Rüstəm Rüstəmov küçəsi, 74 ünvanında yerləşən "Organic" restoranında keçirilən yoxlama zamanı yanğın təhlükəsizliyi sahəsində çoxsaylı nöqsanların mövcud olduğu, həmin nöqsanların insan həyatı və ya sağlamlığına, ətraf mühitə və dövlətin əmlak maraqlarına birbaşa təhlükə yaratdığı müəyyən edilib.
- elektrik təsərrüfatı "Elektrik Qurğularının Quraşdırılması Qaydası"nın tələblərinə uyğun quraşdırılmayıb və elektrik xətləri yanar materialların üzəri ilə çəkilib;
- obyekt ilkin yanğınsöndürmə vasitələri ilə təmin edilməyib;
- yanğın təhlükəsi törədə bilən keçirici müqavimətin əmələ gəlməməsi üçün kabel və naqillərin birləşmə sahələri və sonluqları xüsusi sıxaclarla və ya qaynaq yolu ilə bərkidilməyib;
- obyekt avtomatik yanğın xəbərverici siqnalizasiya qurğusu ilə tam təchiz edilməyib;
- obyektin zalında işıqlandırıcıların üzəri və ətrafında bəzək məqsədilə tezalışan plastik məmulatlardan istifadə olunub;
- giriş-çıxış yolları və otaqların divarları taxta materiallarla üzlənib və taxta konstruksiyalar odadavamlı məhlulla hopdurulmayıb;
- obyekt "İcbari sığortalar haqqında" Azərbaycan Respublikasının Qanununa uyğun olaraq icbari qaydada sığortalanmayıb;
- obyektdə Dövlət Yanğın Nəzarəti Xidməti ilə razılaşdırılmadan yenidənqurma işləri aparılıb.
Qeyd olunanları nəzərə alaraq, yanğın təhlükəsizliyi norma və qaydalarının tələblərinin kobud pozulması faktları aşkar edilmiş Bakı şəhəri, Nizami rayonu, Rüstəm Rüstəmov küçəsi, 74 ünvanında yerləşən "Organic" restoranının fəaliyyətinin dayandırılması barədə Qərar qəbul olunub və Qərarın bir nüsxəsi obyektin nümayəndəsinə təqdim edilib.скачать dle 11.3

В Баку приостановлена деятельность ресторана - ВИДЕО
Государственная служба пожарного надзора Министерства чрезвычайных ситуаций (МЧС) Азербайджана во время проверки, проведенной в ресторане Organic по адресу: Баку, Низаминский район, улица Рустама Рустамова, 74, выявила многочисленные нарушения в области пожарной безопасности, которые представляют прямую угрозу для жизни и здоровья людей, окружающей среды и имущественных интересов государства.
На объекте общепита были выявлены следующие нарушения:
- электрохозяйство не установлено в соответствии с требованиями "Правил установки электрооборудования", электрические линии проложены над легковоспламеняющимися материалами;
- объект не обеспечен первичными средствами пожаротушения;
- места соединения и концы кабелей и проводов не закреплены специальными зажимами или сваркой;
- объект не полностью оборудован автоматической пожарной сигнализацией;
- в зале объекта вокруг осветительных приборов и на них в декоративных целях использованы легковоспламеняющиеся пластиковые изделия;
- входы-выходы и стены помещений облицованы деревянными материалами, и соответствующие конструкции не обработаны огнезащитным составом;
- ресторан не застрахован в обязательном порядке в соответствии с законом Азербайджанской Республики "Об обязательных видах страхования";
- на объекте проводились реконструкционные работы без согласования с госслужбой.
Таким образом, сложившаяся ситуация показывает, что продолжение эксплуатации ресторана может привести к неизбежной трагедии из-за быстрого распространения возможного пожара.
Учитывая вышеизложенное, в связи с выявлением грубых нарушений норм и правил пожарной безопасности принято решение о приостановлении деятельности ресторана Organic, копия решения вручена представителю объекта.скачать dle 11.3