Mikael Forrest: Yeni Kaledoniya Fransanın remilitarizasiyası səbəbindən böhran yaşayır
Yeni Kaledoniya siyasi səviyyədə çox kritik bir dövr yaşayır, çünki Fransa ölkəni remilitarizasiya edir və bu da psixoloji və sosial aspektlərdə cəmiyyətimizə mənfi təsir göstərir.
Bunu Yeni Kaledoniyanın xarici işlər naziri Mikael Forrest “Dekolonizasiya, beynəlxalq diplomatiya və müasir dünyada kommunikasiyanın rolu” mövzusunda dəyirmi masa müzakirələrində və mətbuat konfransında deyib.
“Bizim üçün, yəni kiçik, müstəmləkə keçmişi olan xalqlar üçün özümüz haqqında danışa bilmək, kim olduğumuzu, vəziyyətimizin necə olduğunu söyləmək həmişə vacibdir. Ümumiyyətlə, Yeni Koledoniya Fransanın müstəmləkəyə çevirdiyi ərazidir”, - o bildirib.
M.Forrest vurğulayıb ki, kanak xalqı müqəddəratını təyin etmək hüququna hörmət tələb edir.скачать dle 11.3

Форрест: Новая Каледония переживает кризис из-за ремилитаризации Францией
Новая Каледония переживает очень критический период на политическом уровне в связи с тем, что Франция ремилитаризует страну, что оказывает негативное влияние на общество в психологическом и социальном аспектах.
Об этом министр иностранных дел Новой Каледонии Микаэль Форрест заявил в ходе круглого стола и пресс-конференции на тему "Деколонизация, международная дипломатия и роль коммуникации в современном мире".
"Для нас, малых народов, народов с колониальным прошлым, всегда важно иметь возможность рассказать о себе, сказать, кто мы такие и каково наше положение. В целом, мы являемся территорией, колонизированной Францией", сказал он.
Форрест подчеркнул, что народ канаков требует уважения "врожденного и активного права на самоопределение".