ABŞ “Ohio” atom sualtı qayığının istifadə müddətini artırmaq niyyətindədir
Amerika Birləşmiş Ştatları Administrasiyası “Ohio” sinfinə aid nüvə sualtı qayıqlarının istismar müddətini uzatmaq və B61-13 təyinatı ilə B61 nüvə bombasının yeni modifikasiyasının istehsalı üzərində işi davam etdirmək niyyətindədir.
Bu barədə ABŞ Prezidentinin xüsusi köməkçisi, Ağ Evin Milli Təhlükəsizlik Şurasında silahlara nəzarət, onların tərksilahı və yayılmaması üzrə baş direktor Pranay Vaddi bildirib.
"Biz B61-13 qravitasiya bombasının hazırlanması barədə qərar qəbul etdik ki, bu da bəzi əlçatmaz və böyük hərbi hədəfləri vurmaq üçün əlavə potensial təmin edəcək və bizə silahlanmadan çıxarmaq istədiyimiz köhnəlmiş b83-1 bombasından kənara çıxmağa imkan verəcək. Həmçinin “Ohio” sinifli bəzi ballistik raket sualtı qayıqlarının xidmət müddətini uzatmaq niyyətindəyik ki, triadada köhnədən müasir imkanlara keçiddə əlavə irəliləyiş təmin edək”, - o, Vaşinqtonun Silahlara Nəzarət Assosiasiyasının illik iclasında çıxış edərkən deyib.скачать dle 11.3

США намерены продлить срок эксплуатации атомных подлодок класса Ohio
Администрация Соединенных Штатов намерена продлить срок эксплуатации атомных подлодок класса Ohio, продолжать заниматься вопросами производства новой модификации ядерной бомбы B61 под обозначением B61-13.
Об этом сообщил специальный помощник президента США, старший директор по контролю над вооружениями, разоружению и нераспространению в Совете национальной безопасности Белого дома Пранай Вадди.
"Мы приняли решение о разработке гравитационной бомбы B61-13, которая обеспечит дополнительный потенциал для поражения некоторых труднодоступных и крупных военных целей и позволит нам выйти за пределы устаревшей бомбы B83-1, которую мы стремимся снять с вооружения. Мы также намерены продлить срок службы некоторых подводных лодок с баллистическими ракетами класса Ohio, чтобы обеспечить дополнительный задел при переходе от устаревших к современным возможностям в рамках всей триады", - сказал он, выступая на ежегодном заседании вашингтонской Ассоциации по контролю над вооружениями.скачать dle 11.3