Bakıda ölüm saçan qida əlavəsi satışa çıxarıldı: Həm daxili, həm xarici məhv edir - VİDEO
Son vaxtlar sosial şəbəkələrdə kökəlmək istəyənlər üçün mənşəyi bəlli olmayan qida əlavələri satılır.
Qiyməti 18 manatdan başlayan bu məhsullara sahib olanlara 6-8 kiloqrama qədər çəki alacaqları vəd edilir.
Həkim Abbas Bağırov bildirib ki, qida əlavələrinin istifadəsi çəki artırsa da, çox ciddi fəsadlara yol açır:
"Hormonal sistemin pozulması, qaraciyərdə piylənmə, böyrək daşlarının əmələ gəlməsi kimi müxtəlif fəsadlara yol açır. Bu halda dəridə şişkinlik, dəri reaksiyaları, allergik reaksiyalar və dəri qırışları yaranır ki, bu da xarici görkəmi müəyyən dövrdən sonra daha arzuolunmaz vəziyyətə salır. Bu səbəbdən sözügedən preparatların istifadəsi zamanı həkim və məşqçilərə müraciət etmək lazımdır".
Qeyd edək ki, Azərbaycan Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi (AQTA) tərəfindən bioloji aktiv məhsulların satışı ilə bağlı araşdırmalar aparılıb və həmin kökəldici qidalarda insan sağlamlığı üçün təhlükəli hesab olunan kənar kimyəvi maddələr aşkarlanıb.

В Баку продаются опасные пищевые добавки для желающих набрать вес - ВИДЕО
В последнее время в соцсетях активно продаются пищевые добавки неизвестного происхождения для желающих набрать вес.
Цены на эту продукцию начинаются от 18 манатов, при этом покупателям обещают прибавку в весе от 6 до 8 кг.
Врач Аббас Багиров предупреждает, что, хотя эти добавки и могут привести к набору веса, они также вызывают очень серьезные осложнения.
"Нарушения гормональной системы, ожирение печени, образование камней в почках - некоторые из возможных последствий. В этом случае возникают отеки кожи, аллергические реакции, морщины, что через определенное время делает внешний вид еще более нежелательным. Поэтому при использовании таких препаратов необходимо проконсультироваться с врачами и тренерами", - сказал он.
Отметим, что Агентство продовольственной безопасности Азербайджана (АПБА) провело проверку в связи с продажей биологически активных добавок. В них были выявлены посторонние химические вещества, которые считаются опасными для здоровья человека.