Naxçıvanda yüksək vəzifəyə təyin olunan Elxan Nəcəfov kimdir? - DOSYE
E.Nəcəfov BDU-nun filologiya fakültəsini bitirib. Magistr səviyyəsi üzrə təhsilini 2016-cı ildə tamamladıqdan sonra AMEA-da doktorantura səviyyəsinə qəbul olub.
Pedaqoji fəaliyyətə ümumtəhsil məktəblərində müəllimliklə başlayaraq, bir müddət "Hədəf" Tədris Mərkəzində təlim-tərbiyə işləri üzrə direktor vəzifəsində çalışıb.
Bundan əlavə, İxtisasartırma İnstitutunda təlimçi-müəllim, Dövlət Gömrük Akademiyasında və Bakı Biznes Universitetində "Azərbaycan dili və nitq mədəniyyəti", "Azərbaycan dilində işgüzar və akademik komminukasiya" fənlərini tədris edib. 2016-2020-ci illərdə AMEA-nın M.Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunda Çap kitablarının tədqiqi şöbəsində baş mütəxəssis vəzifəsində çalışıb. 2021-ci ildə ARTİ-nin Metodik dəstək və peşəkar inkişaf mərkəzində Əlaqələndirmə şöbəsinin müdiri vəzifəsinə təyin olunub.
Elxan Nəcəfov müxtəlif beynəlxalq və yerli konfranslarda iştirak edib. Onun məqalələri xaricdə və yerli nüfuzlu elmi jurnallarda nəşr edilib. Həmçinin, təhsildə keyfiyyətin yüksəldilməsi ilə bağlı müəllimlərin inkişafına yönəlmiş müxtəlif layihə və təlimlərin icraçısı olub.
O, ümumtəhsil müəssisələrində hazırda tədrisdə istifadə edilən Azərbaycan dili dərsliklərinin redaktorudur. Həmçinin 2014-cü ildən Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyində Azərbaycan dili dərsliklərinin qiymətləndirilməsi və ekspertizasında ekspert və rəyçi kimi fəaliyyət göstərib.
2015-2016-cı illərdə Milli qiymətləndirmə çərçivəsində 6-8-ci siniflər üzrə Azərbaycan dili fənninə dair monitorinqdə qiymətləndirmə vasitələrinin hazırlanmasında işçi qrupunun üzvü olub. Respublika Fənn Olimpiadasında Azərbaycan dili fənni üzrə qiymətləndirmə vasitələrinin hazırlanmasında iştirak edib.
E.Nəcəfov dərslik və dərs vəsaitlərinin müəllifi, lüğətlərin tərtibçisidir.
O, ARTİ-nin Metodik dəstək və peşəkar inkişaf mərkəzində Əlaqələndirmə şöbəsinin müdiri vəzifəsini icra etdiyi müddətdə məhsuldar iş fəaliyyəti nümayiş etdirib.
Qısa müddət ərzində Azərbaycanın Respublikasının bütün rayonlarında Təhsil şöbələrinin əməkdaşları və metodistləri ilə yerində görüşlər keçirib. Əldə olunan məlumat və təhlillər əsasında Metodik kabinet əməkdaşlarının elektron bazasını formalaşdırıb.
Metodistlərin və müəllimlərin peşəkar bacarıqlarını artırmaq, həmçinin gənc müəllimlərdə metodiki bacarıqları inkişaf etdirmək məqsədilə proqramların və elektron resursların hazırlanmasında, müxtəlif təlimlərin təşkilində bilavasitə iştirak edib.
Təhsil Nazirliyinin və Təhsil İnstitutunun Avropa İttifaqı, UNICEF, BQXK, ANAMA və s. təşkilatlarla birgə əməkdaşlıq çərçivəsində həyata keçirilən bir çox layihələrdə layihə rəhbəri və koordinator kimi fəaliyyət göstərib.
TKTA tərəfindən inspeksiya olunmuş məktəblərdə metodik xidmətin təşkili və Məktəbin İnkişaf Planının (MİP) hazırlanmasının əsas icraçısı olub. ARTİ-də fəaliyyət göstərdiyi müddətdə metodiki xidmətlə bağlı bir çox məqalələrin və metodik vəsaitlərin müəllifidir.

Кто он - новый министр образования Нахчыванской АР? - ДОСЬЕ
Он окончил филологический факультет Бакинского государственного университета. После завершения магистратуры в 2016 году поступил в докторантуру Национальной академии наук Азербайджана (НАНА).
Педагогическую деятельность начал учителем в общеобразовательных школах, затем некоторое время работал директором по учебно-воспитательной работе в учебном центре Hədəf.
Кроме того, был преподавателем в Институте повышения квалификации, преподавал предметы "Азербайджанский язык и культура речи", "Деловая и академическая коммуникация на азербайджанском языке" в Государственной таможенной академии и Бакинском университете бизнеса. В 2016-2020 годах работал главным специалистом в отделе исследования печатных книг Института рукописей им. М.Физули НАНА. В 2021 году был назначен руководителем отдела координации Центра методической поддержки и профессионального развития Института образования Азербайджанской Республики.
Э.Наджафов является автором ряда учебников, учебных пособий и составителем словарей, а также редактором учебников по азербайджанскому языку для общеобразовательных учреждений. Также с 2014 года работает экспертом и рецензентом по оценке и экспертизе учебников азербайджанского языка в Министерстве образования Азербайджана.
В 2015-2016 годах был членом рабочей группы по разработке оценочных средств для мониторинга по азербайджанскому языку для 6-8 классов в рамках национальной оценки. Участвовал в разработке оценочных средств для республиканской предметной олимпиады по азербайджанскому языку.
Выступал в качестве руководителя и координатора многих проектов в сотрудничестве с Европейским союзом, Детским фондом ООН (ЮНИСЕФ), Международным комитетом Красного Креста, Агентством Азербайджанской Республики по разминированию и другими организациями.
Был главным исполнителем по организации методической службы и разработке Плана развития школы в общеобразовательных учреждениях, инспектируемых Агентством по обеспечению качества в образования.
Ранее работал директором Лянкяран-Астаринского регионального управления образования.
Женат, имеет двоих детей.
Эльхан Таргулу оглу Наджафов родился в 1982 году в селе Нехрем Бабекского района.