İlham Əliyev Rəisinin ölümü ilə bağlı başsağlığı verdi
Azərbaycan Repsublikasının Prezidenti İlham Əliyev İran İslam Respublikasının Ali Rəhbəri Ayətullah Seyid Əli Xameneyiyə başsağlığı məktubu ünvanlayıb.
"Möhtərəm Ayətullah Xameneyi həzrətləri,
Dost və qardaş İran İslam Respublikasına və xalqına üz vermiş ağır itki - İran İslam Respublikasının Prezidenti Seyid İbrahim Rəisinin, xarici işlər naziri Hüseyn Əmir-Abdullahianın və digər müşayiət edən şəxslərin helikopter qəzasında faciəli surətdə həlak olması xəbəri bizi olduqca sarsıtdı.
Prezident Seyid İbrahim Rəisinin simasında İran xalqı bütün həyatını ölkəsinə fədakarlıqla və sədaqətlə xidmət etmiş görkəmli dövlət xadimini itirdi. Onun əziz xatirəsi qəlbimizdə daim yaşayacaqdır.
Bu hüznlü gündə Uca Allahdan dost və qardaş İran xalqına səbir və dözüm diləyir, kədərinə şərik olduğumuzu bildirir, Sizə, həlak olanların ailələrinə və yaxınlarına, bütün xalqınıza şəxsən öz adımdan və Azərbaycan xalqı adından dərin hüznlə başsağlığı verirəm.

Ильхам Алиев выразил соболезнования в связи с гибелью Ибрагима Раиси
Президент Азербайджана Ильхам Алиев направил письмо с соболезнованиями верховному лидеру Исламской Республики Иран аятолле Сейеду Али Хаменеи в связи с гибелью президент Ибрагима Раиси.
"Ваше преосвященство, уважаемый Аятолла Хаменеи,
Глубоко потрясены известием о тяжелой утрате, которая постигла братскую и дружественную Исламскую Республику Иран и ее народ - трагической гибели президента Исламской Республики Иран Сейеда Ибрагима Раиси, министра иностранных дел Хоссейна Амира Абдоллахиана и других сопровождавших лиц в результате крушения вертолета.
В лице президента Сейеда Ибрагима Раиси народ Ирана потерял выдающегося государственного деятеля, который всю жизнь самоотверженно и преданно служил своей стране. Светлая память о нем всегда будет жить в наших сердцах.
В этот прискорбный день желаю, чтобы Всевышний ниспослал терпения дружественному и братскому народу Ирана, разделяя Ваше горе, от себя лично и от имени народа Азербайджана выражаю глубокие соболезнования Вам, семьям и близким погибших, всему Вашему народу.