DİN xaricdə təhsil almaq istəyənlərə XƏBƏRDARLIQ etdi - FOTO
Daxili İşlər Nazirliyi (DİN) vətəndaşlara xarici ölkələrdə təhsil almaqla bağlı göndərilən təklifləri cavablandırmazdan öncə mütləq araşdırma aparmağı tövsiyə edib.
Bununla bağlı qurumun yaydığı xəbərdarlıqda deyilir ki, xarici ölkələrdə təhsil almaq arzusunu reallaşdırmazdan öncə aşağıdakı məlumatları bilmək vacibdir:
“Əgər sizə xarici ölkədə təhsil almaq təklif olunarsa, bu, söz halında həyata keçirilməməli, mütləq rəsmi müqavilə təqdim edilməlidir.
Həmçinin, siz xaricdə təhsil almağa gedirsinizsə, viza tələbə vizası olmalıdır”.
Eləcə də qeyd olunur ki, xaricdə təhsil almaq üçün sizə müqavilə təqdim edilərsə, o, mütləq sizin başa düşdüyünüz dildə, yəni ana dilində olmalıdır.
“Təhsil almağa gedəcəyiniz ölkənin nümayəndəliyi Azərbaycan Respublikasında yerləşirsə, mütləq oraya rəsmi müraciət edərək sizə təklif olunan təhsil müəssisəsi barədə məlumat alın. Əgər həmin ölkənin nümayəndəliyi ölkəmizdə fəaliyyət göstərmirsə, onda Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinə müraciət edib, sizi maraqlandıran məlumatları dəqiqləşdirməyi unutmayın”, - xəbərdarlıqda qeyd olunur.

МВД предупредило желающих учиться за границей - ФОТО
В соответствующем предупреждении ведомства отмечается, что перед тем, как осуществить свою мечту получить образование за рубежом, важно знать нижеследующее:
"Если вам предлагают обучаться в другой стране, обязательно должен быть предоставлен официальный контракт.
Помимо этого, если вы собираетесь учиться за границей, виза должна быть студенческой.
Если вам предлагают контракт на обучение за границей, он обязательно должен быть на понятном вам языке, то есть на родном.
Если представительство страны, в которой вы собираетесь учиться, находится в Азербайджане, обязательно обратитесь туда официально и получите информацию о предлагаемом вам учебном заведении. Если представительство этой страны не работает в нашей стране, то не забудьте обратиться в Министерство науки и образования Азербайджанской Республики и уточнить интересующую вас информацию".